Tinklalapio logotipas
Grįžti

Neformaliojo vaikų švietimo užsiėmimų padaugėjo, jie tapo prieinamesni
event 2016-01-25 domain Švietimo ir mokslo ministerija

Neformaliojo vaikų švietimo užsiėmimų padaugėjo, jie tapo prieinamesni

Kiekvieną sekmadienį 17 val. per LRT televiziją kviečiame žiūrėti informacinę-analitinę LRT laidą „Tėvų susirinkimas“. Sausio 24-osios laidos tema buvo skirta neformaliajam vaikų švietimui. Laidos įrašą galima pasižiūrėti: 

http://www.smm.lt/web/lt/vaizdo_irasai/kiti-reportazai/lrt-laida-tevu-susirinkimas.

Kaip iš didžiulės būrelių pasiūlos išsirinkti tinkamiausią variantą? Kokia veikla geriausiai tiks vaikui? Kaip išgalėti sumokėti už būrelį? Tokie ir panašūs klausimai kankina ne vieną tėvą.

Prieš keturis mėnesius suformuotas neformaliojo vaikų švietimo krepšelis leido tėvams lengviau atsikvėpti. Vidutiniškai 15-os eurų per mėnesį suma leidžia popamokine veikla džiaugtis ir mažesnes pajamas gaunančių tėvų vaikams, būrelių pasiūla padidėjo, o ir patys užsiėmimai tapo kokybiškesni.

Deja, kai kurios savivaldybės nepanaudoja visų neformaliajam švietimui skirtų lėšų. Nors skiriama suma mažesniuose miestuose ar kaimuose leistų nemokamai užsiimti įdomiu ir prasmingu užsiėmimu. Laidos metu pasakojama, kaip panaudoti neformaliajam švietimui skirtus pinigus ir išsirinkti geriausią variantą.

Dainininkė Diana Dargienė su dukra Une drąsiai galėtų būti vadinamos būrelių ekspertėmis. Aštuonerių metų mergaitė lanko dailųjį čiuožimą, baseiną, baletą, lauko tenisą, skaičiavimo mintinai būrelį. Nors daugeliui gali pasirodyti, kad toks vaiko užimtumas yra per intensyvus, Unė sako ką kitą. „Nelabai noriu žaisti su vaikais. Labiau noriu mokytis ir lankyti būrelius. Jeigu kas nors mums patinka, mes nepavargstame, o būname laimingi“, – sako mergaitė.

Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė sausio pradžioje patvirtinto pataisytą Neformaliojo vaikų švietimo lėšų skyrimo ir panaudojimo tvarkos aprašą. Nauja tai, kad krepšelio suma – 15 eurų – galės svyruoti trečdaliu, t. y. vieno vaiko būreliui bus galima skirti nuo 10 iki 20 eurų. Krepšelio dydis galės kisti, atsižvelgus į būrelius lankančių mokinių skaičių savivaldybėje. Jei numatoma skirti didesnį nei 15 eurų finansavimą, turi būti pasiekti ir aukštesni neformalaus vaikų švietimo programos vykdymo rodikliai.

Neformaliojo švietimo krepšeliui finansuoti 2016 metais iš valstybės biudžeto skirta 9,7 mln. eurų. Artimiausiu metu savivaldybės turės pasitvirtinti vidines tvarkas, kuriomis remiantis bus skirstomos lėšos programų tiekėjams, taip pat turės peržiūrėti programas ir pratęsti akreditaciją pasiteisinusioms. Kai bus priimti sprendimai, programų teikėjai patys informuos mokinių tėvus ar mokinius apie sutarčių pratęsimą.  

Valstybės lėšomis gali būti finansuojama tik viena vaiko pasirinkta programa. Lėšas skiria ta savivaldybė, kurioje vaikas ugdomas pagal neformaliojo švietimo programą. Taigi, vaikas gali gyventi ir lankyti mokyklą kitoje savivaldybėje, o neformaliojo ugdymo užsiėmimus lankyti ir finansavimą gauti kitoje savivaldybėje. 

Neformaliojo vaikų švietimo krepšelis – valstybės skiriamos tikslinės lėšos – įvestas nuo 2015 m. spalio 1 d. Buvo įregistruota beveik 1000 naujų neformaliojo vaikų švietimo teikėjų. (389 laisvieji mokytojai ir 565 institucijos). Akredituota per 2,2 tūkst. neformaliojo švietimo programų. 

Iš viso neformaliojo vaikų švietimo krepšeliu pasinaudojo 58 513 vaikų. Daugiausia (30 proc. ir daugiau) vaikų dalyvavo Šilutės, Zarasų, Neringos, Lazdijų rajonų ir Šiaulių miesto savivaldybėse. Mažiau nei 10 proc. – Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Kauno, Vilniaus, Šalčininkų rajonų ir Palangos miesto savivaldybėse. Visų neformaliojo švietimo krepšeliui skirtų lėšų nepanaudojo 26 savivaldybės.  

Švietimo ir mokslo ministerijos

Komunikacijos skyrius

Tel. (8 5) 219 1253

El. paštas info@smm.lt