Tinklalapio logotipas
Grįžti

15min.lt: Išeitis skurstančiam mokytojui – iki vakaro mokykloje prižiūrėti pradinukus
event 2016-03-09 domain Švietimo informacinių technologijų centras

15min.lt: Išeitis skurstančiam mokytojui – iki vakaro mokykloje prižiūrėti pradinukus
Algomis nepatenkinti mokytojai turi galimybę užsidirbti papildomai – prižiūrėti pradinukus prailgintos dienos grupėse, už kurias tėvai moka iš savo kišenės. 15min skaičiavimu, taip mokytojai prisiduria apie kelis šimtus eurų, tačiau pedagogų atstovai teigia, kad tie pinigai neverti didelio nuovargio, kurį tenka patirti sėdint mokykloje iki vakaro.
 
 
Dalis profsąjungų sutiko su kompromisu – Vyriausybė nuo rugsėjo ras 8 mln. eurų mokytojų algų kėlimui, kitai daliai pedagogų beliko tik su tuo susitaikyti, nors iš pradžių reikalauta 18 mln. eurų. 
 
Už vaiką – po 50 eurų
 
Kai kurie pedagogai pinigų trūkumo klausimą išsprendė iki 17 ar 18 valandos prižiūrėdami vaikus, kuriuos tėvai gali pasiimti tik po darbo. 
 
Sostinėje pradinukę į mokyklą vedanti vilnietė Aistė 15min pasakojo per mėnesį už vaiko prailgintą grupę mokanti po 50 eurų. 
 
„Visada prašo grynaisiais, kortele atsiskaityti negalima. Man įdomu, ar visi gaunami pinigai yra apskaitomi“, – svarstė ji. 
 
Vilniečių Dominyko ir Monikos šeima, kuri taip pat yra priversta vaikus palikti prailgintoje grupėje, 15min pasakojo, kad pagal sutartį, jei vaikas pasiimamas 17 valandą, grupė kainuoja 40 eurų mėnesiui, jei 18 valandą – 48 eurus. 
 
„Galima pasiimti, pavyzdžiui, 15 arba 16 valandą, nuo to priklauso ir kaina“, – sakė Monika.
 
Jos teigimu, į prailgintą grupę, kurioje iki vakaro sėdi ir jos vaikas, eina 25 pradinukai.
 
Juos tėvai susirenka skirtingu laiku, todėl kiek tiksliai uždirba mokytojos, suskaičiuoti nėra paprasta. 
 
Abiem atvejais prailgintą grupę dalijasi dvi mokytojos, todėl uždirbamą sumą reikėtų padalinti į dvi dalis. 
 
Vilnietės Aistės skaičiavimu, grupės, kurią lanko jos dukra, mokytojos per mėnesį turėtų papildomai užsidirbti po 500 ar daugiau eurų. 
 
Savivaldybė padidino įkainius
 
Tvarką, pagal kurią veikia šios grupės, kiekviename mieste ar rajone nustato savivaldybė. 
 
Vasario pabaigoje Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendė padidinti valandos įkainio, mokamo už vaiko buvimą prailgintoje grupėje, „lubas“. 
 
Iki šiol mokytojos už valandą negalėjo prašyti daugiau kaip 49 centų, dabar ši suma padidinta iki 61 cento. 
 
Būna, kad tėvai darbą pradeda anksčiau nei prasideda pamokos, todėl vaikus palieka rytinėje grupėje – už tai per mėnesį prašoma apie 10 eurų.
 
Jei tėvai nepasiima vaiko laiku iš prailgintos grupės, tėvų ir mokytojų sutartyse būna numatomi papildomi mokėjimai. 
 
Tokie mokytojai turi būti išsipirkę verslo liudijimą, taip pat turi mokėti mokyklai už klasės nuomą. 
 
Tiesa, nuomos mokestis – tik simbolinis. Pavyzdžiui, sostinėje klasės nuoma vienam mėnesiui kainuoja 29 centus. 
 
Mokytojus kankina nuovargis
 
Tačiau negalima pasakyti, kad mokytojai veržte veržiasi dirbti prailgintos dienos grupėse. 
 
Taip 15min aiškino Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos direktorius Eugenijus Manelis: „Tų grupių vidutiniškai taip nori. Nes mokytojui reikia būti mokykloje po pamokų. Ir nereiškia, kad tik būti: reikia dirbti su vaikais, prižiūrėti, ruošti namų darbus, užimti vaikus.“ 
 
E.Manelis negalėjo pasakyti, kiek vidutiniškai prailgintą grupę turintis mokytojas jo mokykloje užsidirba papildomai, tačiau patikino, kad tai – nedideli pinigai: „Jei grupę prižiūrėtų vienas mokytojas – vienam žmogui gal ir apsimokėtų. Bet vienam žmogui visas savaitės dienas sėdėti... Jei vaikas serga, tėvai už jį nemoka, būna, kad mokytojai skundžiasi, kad grupės per mažos.“ 
 
Mokyklos direktorius sakė, kad kai prieš keletą metų dirbo pilnu krūviu, vakarais nebepaeidavo iš nuovargio: „Grįždavau namo ir pirmas dalykas, ką padarydavau – atsiguldavau ir pamiegodavau. Negalėjau nieko padaryti. Ne visi vaikai paiso taisyklių – vienus reikia sudrausminti, su kitais šnekėtis, su tėvais bendrauti. Visas tas darbas tave tiesiog išsunkia.“
 
E.Manelis teigė mokykloje dažnai matantis pavargusius veidus: „Nuo mokslo metų pradžios praeina trys mėnesiai ir matau pavargusius žmones.“ 
 
Anot jo, prailgintas grupes prižiūrintys mokytojai pavargsta dar labiau. 
 
Lauryna Vireliūnaitė