Tinklalapio logotipas
Grįžti

alfa.lt: Bandomojo matematikos egzamino neišlaikė trečdalis: ragina ministeriją jį atidėti
event 2016-03-24 domain Švietimo informacinių technologijų centras

alfa.lt: Bandomojo matematikos egzamino neišlaikė trečdalis: ragina ministeriją jį atidėti
Trečdalis bandomojo matematikos egzamino neišlaikiusių abiturientų karštligiškai samdosi korepetitorius, likusieji protestuoja, kad sistema dabartiniams mokiniams netinka. Taip į prastus žinių patikrinimo rezultatus reaguoja aktyvūs tėvai ir moksleiviai. Tuo metu Nacionalinio egzaminų centro požiūriu, labiausiai tikėtina, kad nuo šiemet pirmą kartą privalomu tapusio matematikos brandos egzamino neišlaikys, kaip ir kasmet, dešimtadalis jaunuolių.
 
Tėvai sunerimo: reikės korepetitorių
 
Prastais bandomojo egzamino rezultato rezultatais nusivylę moksleiviai paragino Švietimo ir mokslo ministeriją šiemet atsisakyti privalomo matematikos egzamino idėjos. Jų norą palaiko ir aktyvūs tėvai.
 
Vasarį projekto Egzaminatorius.lt sistemoje bandomojo matematikos egzamino užduotis atliko 460 mokyklų mokiniai iš 59 savivaldybių. Iš 4156 savo žinias tikrinusių abiturientų 1407, arba trečdalis, negavo patenkinamo balo.
 
„Paaiškėjus bandomojo egzamino rezultatams, bijodami neišlaikyti valstybinio matematikos egzamino, abiturientai masiškai samdosi korepetitorius. Jie bando užpildyti žinių spragas, kurios atsirado matematiką dvylika metų mokantis bendruoju kursu“, – viešai išplatintame laiške susirūpinimą stresą patiriančiais moksleiviais organizacijos Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio vardu išreiškė Rasa Žemaitė.
 
Matematikos žinių reikalingumu neabejojantys tėvai, kaip sakoma laiške, pastebi, kad privalomas egzaminas neatneš daugiau naudos, adekvačios patiriamam stresui. Jiems kelia nerimą tai, kad šiemet žinių patikrinimą teks atlaikyti ir tiems jaunuoliams, kuriems tikslieji mokslai sekasi sunkiau.
 
Moksleiviai buvo atsipalaidavę, užduotys – nekorektiškos?
 
„Tai, kad rezultatų prastėjimas jau tapo tendencija, rodo, jog kažkas negerai. Mokiniai patiria didžiulį spaudimą, nes daug kas bando įtikinti, jog jų problema, kad nebetinka esamai sistemai. Tačiau mes manome, jog sistema turėtų taikytis prie žmonių, čia ji nebetinka šiandienos moksleiviui, o ne atvirkščiai“, – Alfa.lt savo požiūrį išsakė Lietuvos mokinių parlamento pirmininkė Indrė Pabijonavičiūtė.
 
Moksleiviai norėtų atidėti matematikos egzamino paskelbimą privalomu dvejiems metams, skirti papildomų pamokų matematikos dalykui ir diferencijuoti šio dalyko programą. Dabar visų profilių moksleiviai mokosi tą patį kursą, nors jų poreikiai skirtingi. „Mokymosi būdas – pateikiamas šablonas, mokiniai jį įsikala į galvą, nesuprasdami esmės, dėl to negalės laisvai taikyti gaunamų žinių – nebėra tinkamas, moksleiviai nusivilia vis klausdami, „kur mes tai panaudosime“, kai atsakymas netgi negali būti „studijose“, kadangi įstojus į aukštąją mokyklą, kaip teigia patys studentai, „matematikos mokomasi iš naujo“, – pastebėjo Telšių Žemaitės gimnazijos moksleivių prezidentė I. Pabijonavičiūtė ir pridūrė, kad dabar mokomasi būtent pagal egzaminui laikyti reikalingą programą.
 
Savo prašymą keisti nelanksčią egzaminų laikymo sistemą Švietimo ir mokslo ministerijai išsiuntę moksleiviai tikino atsakymo nesulaukę. Tuo metu ministerijos požiūriu, projektas Egzaminatorius.lt – privati iniciatyva, jų užduotys ir atlikimo pobūdis neatitinka realios situacijos.
 
„Tai buvo bandomasis egzaminas. Mokytojai sakė, kad kai kurie moksleiviai atsipalaidavę, lengva ranka atliko užduotis, todėl rezultatai nėra tokie tikri, kaip laikant tikrąjį egzaminą.
 
Prieš 2013 metų vieningą lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą irgi darėme bandymą, buvo daugiau nei 30 proc. neišlaikiusių. Kai atėjo egzaminas, mes turėjome mažiau negu 10 proc. neišlaikiusių“, – moksleivius ramino Nacionalinio egzaminų (NEC) centro direktorė Saulė Vingelienė.
 
Ji pripažino, kad matematikos egzaminų laikymo statistika nėra labai džiuginanti, kasmet jo neišlaiko apie 10 proc. abiturientų, bet minimalią kartelę daugelis pajėgūs įveikti.
 
Remtis vien privačia iniciatyva ir galvoti apie užduočių keitimą arba privalomo egzamino atidėjimą, pasak NEC direktorės, nebūtų logiška. Tuo labiau kad kai kurios bandomojo egzamino užduotys, kaip pastebėjo jas išanalizavęs Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto mokslininkas dr. Dainius Dzindzalieta, buvo prastos kokybės, neatitiko programos. Pats egzaminas sunkus, jam išlaikyti reikėjo surinkti 20 proc. taškų, kai privalomajame matematikos brandos egzamine užteks 16 proc. Svarbu ir tai, kad laikyti bandomąjį egzaminą galėjo užsiregistruoti bet kuris asmuo, prisistatyti kaip dvyliktokas, priskirti save bet kuriai ugdymo įstaigai – iš šių duomenų buvo parengtos išvados apie mokinių pasiruošimą laikyti egzaminą, reitinguojamos mokyklos.
 
NEC direktorė: valstybė turi lūkesčių
 
„2014 metais, kai nutarta, kad, stojant į valstybės finansuojamas vietas, reikės matematikos egzamino, buvo sakoma, kad, renkantis socialinius, biomedicinos, fizinius, technologijos mokslus, reikia jį išlaikyti ne žemesniu kaip pagrindiniu lygiu, tai yra susirinkti nuo 36 iki 85 proc. egzamino taškų. Tik humanitarams užtektų jį išlaikyti patenkinamu lygiu. Bet švietimo ir mokslo ministrė, išanalizavusi situaciją, ją sušvelnino, dabar visiems egzaminą reikia tik išlaikyti, susirinkti 16 proc. egzamino taškų. Tai tikrai žymiai lengviau, juolab kad tiems 16 proc. skirtos užduotys pagal minimalius reikalavimus“, – sakė S. Vingelienė.
 
Trečdalis moksleivių, negalinčių atlikti minimalių matematinių užduočių, pasak jos, yra gerokai perdėtas skaičius. NEC specialistai pernai kruopščiai analizuoja užduotis, žiūri, ar jos tikrai atitinka reikalavimus, toks pasirengimas pasiteisina.
 
„Ką bekalbėtume, valstybė turi savo lūkesčių ir, skirdama finansavimą studijoms, siekia, kad būsimi specialistai eitų toliau rimčiau pasirengę“, – įvertino S. Vingelienė.
 
Nerimaujantiems dėl būsimo matematikos egzamino jaunuoliams ji patarė nepulti į paniką: neišlaikiusieji dar turi porą mėnesių, per kuriuos gali įgyti minimaliam lygiui pasiekti reikalingų žinių. Kiti turėtų suprasti, kad bandomojo egzamino rezultatais remtis prognozuojant privalomo matematikos egzamino rezultatus nėra tikslu.
 
Moksleiviai kritikuoja, kad nelanksti egzaminų sistema, mokymas ruoštis būtent jiems pamirštant kritinio mąstymo, nuolat besikeičiančio pasaulio supratimo svarbą, turėtų sulaukti pokyčių. Prasti egzaminų rezultatai yra viena iš netinkamos mokymo sistemos priežasčių.
 
Taisytų profiliavimo klaidas
 
Prieš nusprendžiant įvesti privalomą matematikos egzaminą abiturientams, specialistai kalbėjo, kad jis galėtų ištaisyti profiliavimo klaidas, paskatinti mąstyti logiškai, kritiškai. Arba į moksleivių galvas prigrūsti jiems nebūtinai reikalingų žinių, nes būtų mokomasi tik dėl egzamino.
 
„Slegia, kad matematikos kaip maro bijoma, bet, neragavus šio mokslo, blogai, jis lavina mąstymą, atveria kitokį kūrybiškumą. Moksleiviai pyksta dėl naujo privalomo egzamino, bet įvairesni egzaminai orientuoti į ateities visuomenės, plataus profilio žmogų. Taip kuriama bazė ateičiai, nes ir darbo rinka labai keičiasi, o kuo platesnis profilis, tuo lengviau prisitaikyti. Tuo labiau kad šių dienų specialistams reikalavimai tarpdisciplininiai, tarpdalykiniai“, – svarstant šio dalyko egzamino visiems poreikį, Alfa.lt sakė Kauno technologijos universiteto rektorius prof. Petras Baršauskas.
 
2013–2015 metais matematikos valstybinį brandos egzaminą rinkosi panašus mokinių skaičius. 2013 metais jį rinkosi laikyti 15 973 mokiniai (39,95 proc. visų mokinių, pasirinkusių laikyti brandos egzaminus), 2014 metais atitinkamai 16 538 mokiniai (42,89 proc.), o 2015 metais – 15 290 (41,02 proc.). 2016 m. matematiką ketina laikyti 18 781 mokiniai (55,71 proc.).
 
Matematikos brandos egzaminas nėra privalomas norint gauti brandos atestatą. Jis reikalingas tik norintiems įstoti į valstybės finansuojamas vietas aukštosiose mokyklose, išskyrus menų studijas – stojantiesiems į jas matematika nebūtina.

 

Rugilė Audenienė