Tinklalapio logotipas
Grįžti

alfa.lt: Sostinės mokykla – perpildytomis klasėmis ir apimta pelėsio
event 2016-04-18 domain Švietimo informacinių technologijų centras label_outline Spaudos apžvalga

alfa.lt: Sostinės mokykla – perpildytomis klasėmis ir apimta pelėsio

Pakibusi ore, su pergrūstomis klasėmis, pelėsių tvaiku koridoriuose, neturinti aiškaus savininko ir higienos paso – tokiomis sąlygomis jau dvylika metų gyvena sostinės Antakalnio progimnazija.

Visi jos naudojami pastatai perpildyti, vaikams tenka į juos vaikščioti per lauką bet kokiu oru, mokytis vakarinėje pamainoje, naudotis nepritaikytais pamokoms kabinetais, nesaugiomis bendromis patalpomis. Moksleivių tėvai ragina savivaldybę greičiau spręsti įsisenėjusias problemas. Tiesa, mokyklų rokiruotė, kai Antakalnio progimnazija įsikels į Joachimo Lelevelio vidurinės mokyklos paliktas patalpas, o ši kraustysis į Minties gatvę, gali įvykti tik po metų.

 
Vieni susigrūdę, kitiems – patogios erdvės
 
Nuo pat įsteigimo Antakalnio progimnazija veikia neturėdama savo patalpų, vaikai mokosi trijuose skirtinguose perpildytuose, kitoms mokykloms priklausančiuose pastatuose, iš kurių du neturi higienos paso. Šias problemas viešai vardija ugdymo įstaigos tėvai, penktadienį prie Vilniaus savivaldybės rengiantys mitingą, skirtą palaikyti tarybos nutarimą iškelti iš Antakalnio g. 33 patalpų Joachimo Lelevelio mokyklą ir paraginti spręsti keliolika metų trunkančius progimnazijos nepatogumus.
 
Šiuo metu Antakalnio progimnazijos moksleiviai bando tilpti trijuose pastatuose. Patalpas Antakalnio g. 33 patikėjimo teise valdo Joachimo Lelevelio mokykla, pastatus Antakalnio g. 29 ir 31 – Antakalnio gimnazija.
 
Penktokai ir vyresni mokiniai iš pamokos į pamoką bet kokiu oru vaikšto per lauką.
 
Moksleiviai kartais tiesiog fiziškai netelpa į pamokoms skirtus kabinetus, tenka skubiai ieškoti sprendimų. Mokyklos patalpos nesuremontuotos, daug kur pažeistos pelėsio, kabinetai tinkamai neįrengti, psichologas, logopedas, kiti specialistai konsultuoja net ir koridoriuje. Prasidėjus pertraukai, vaikai dėl vietos stokos stumdosi koridoriuose, nėra normalių sąlygų sportuoti.
 
„Antakalnio 29 ir 31 pastatuose klasėmis paverstos visos įmanomos patalpos, nemaža dalis tam yra visiškai nepritaikytos ir neatitinka higienos normų: yra per mažos, nes netelpa reikiamas skaičius suolų, per triukšmingos, per tamsios. Yra klasių, kurių sienose kas kelis mėnesius išlenda pelėsis, tas vietas reikia periodiškai uždažyti, yra klasių, kuriose per sunku būti dėl pelėsių tvaiko.
 
Mokyklos vadovams ne kartą teko skubiai spręsti tokias situacijas, kai rugsėjo mėnesį sudarius pamokų tvarkaraštį paaiškėja, kad moksleiviai fiziškai netelpa į pamokoms paskirtus kabinetus: pavyzdžiui, 26 mokiniai turi tilpti patalpoje, kur suolų pakanka tik 24 mokiniams ir nėra vietos pastatyti daugiau. Tuomet skubiai tenka ieškoti, kokias klases sukeisti, kad niekam netektų dviviečiame suole sėdėti po tris“, – problemas viešame laiške redakcijai įvardijo Antakalnio progimnazijos tėvų komiteto atstovai.
 
Reformų mokykla laukia jau nuo 2005 metų. Anksčiau savivaldybės tarybos nutarimu Antakalnio vidurinė mokykla skilo į gimnaziją ir progimnaziją. Antakalnio gimnazija liko savo patalpose, o Antakalnio progimnazijai savivaldybė buvo pažadėjusi suteikti kitas.
 
Vis dėlto ši ir toliau glaudžiasi lenkų ir rusų Joachimo Lelevelio vidurinės mokyklos erdvėse.
 
Pasipiktinę tėvai skaičiuoja, kad pastate, kuriame mokosi Antakalnio progimnazijos pradinukai, visos patalpos perpildytos, netgi logopedas, socialinis pedagogas, kiti specialistai konsultuoja bibliotekoje, koridoriuje arba mokytojų kambaryje; tuo metu Joachimo Lelevelio užimtoje pastato dalyje klasės erdvios, įrengtos trys darželinukų grupės su pora miegamųjų, skalbykla, veikia muziejus. Joachimo Lelevelio mokyklos pastate Antakalnyje mokosi 328 mokiniai, kitame jai priklausančiame pastate Minties g. – 127. Antakalnio progimnazijos bendras mokinių skaičius – 843. Tėvai nerimauja, kad savivaldybė lenkų ir rusų mokyklos pastato Minties g. remontui skyrė 2 mln. eurų, tačiau patalpos, kuriose liks progimnazijos mokiniai, pinigų remontui negaus. Veikiausiai nebus galimybės ir gauti higienos pasą.
 
Direktorius: nėra nei lenko, nei ruso, nei žydo, nei lietuvio, tiesiog vaikas
 
Pasak Antakalnio progimnazijos direktoriaus Tomo Jankūno, valdančios partijos vis keičiasi, reformą žadama baigti, tačiau realybėje moksleiviams ne vienerius metus tenka mokytis dviem pamainomis ir mėginti sutilpti.
 
„Dvylika metų mes tvarkomės mokyklų tinklą. Vienose mokyklose yra laisvų vietų pustuštėse klasėse, kitose vaikai netelpa. Nėra lygybės: vieniems tenka į pamokas eiti po pietų, nors jų darbingumas geresnis ryte, kiti normaliu grafiku.
 
Jaučiame, kad ateina daugiau Antakalnio vaikų, auga gimstamumas. Išleisime keturias klases, tačiau daugiau negu keturių negalime formuoti, nors prašymų gavome daugiau nei 200. Kaimyninės mokyklos irgi apkrautos.
 
Mano požiūriu, nėra nei lenko, nei ruso, nei žydo, nei lietuvio, yra tiesiog vaikas, kuris pasirinko mokyklą, pagal Konstituciją privalo mokytis, o mes jam turime sudaryti pačias geriausias sąlygas. Ne kažkuriems geresnes, patogesnes, bet visiems vienodas“, – situaciją išspręsti norėtų mokyklos direktorius.
 
Padalyta Antakalnio vidurinė, keičiantis valdžioms, liko be tinkamų patalpų, todėl nuolat susiduria ne tik su bandymo sutilpti iššūkiais, bet ir organizaciniais nesklandumais. „Mes kaip kokie subnuomininkai tarp gimnazijos ir lenkiškos bei rusiškos vidurinės mokyklos, ištisai kyla organizacinių problemų. Trys mokyklos priverstos naudotis tomis pačiomis erdvėmis ir derinti tvarkaraščius. Tik mums dar reikia vaikščioti tarp pastatų, dalytis tais pačiais kabinetais, laukti, kol kaimynai sudarys tvarkaraščius, ir derintis prie jų. Sukuriame krūvai tarnybų nepatogumų, negalime tvarkytis higienos pasų, nes nesame pastatų savininkai.
 
Kažkas pražiūrėta teisės aktuose, nes realiai mokykla įsteigta ore.
 
Norime dirbti vienu adresu, turėti savo pastatą, žinoti, koks mūsų projektinis pajėgumas. Jeigu Joachimo Lelevelio gimnazija padidėjo, kodėl mūsų progimnazija turėtų sumažėti?“ – situaciją aiškino T. Jankūnas.
 
Direktoriaus nuomone, politikams vertėjo daug anksčiau pažiūrėti iš vaikų pozicijos – valstybė privalo garantuoti tinkamą išsilavinimą, pasirūpinti patalpomis, kurios yra saugios sveikatai, nediskriminuoti vienų vaikų suteikiant geresnes sąlygas kitiems. „Renovuojame ministerijas, ligonines, o kai kurios mokyklos neturi higienos paso“, – stebėjosi direktorius.
 
Kraustytis į Žirmūnus nenori?
 
Šiuo metu Vilniaus savivaldybė pasiruošusi baigti įgyvendinti miesto tarybos priimtą sprendimą. „Progimnazijos problemą spręsime taip, kaip ir nurodyta Tarybos sprendime: Joachimo Lelevelio mokykla įsikrausto į patalpas Minties g. 3, kurias šiuo metu dalijasi su jaunimo mokykla „Gija“. Jaunimo mokykla išsikrausto į patalpas Kauno g. Patalpos Minties g. 3 bus suremontuotos.
 
Antakalnio progimnazija įsikrausto į atlaisvintas Joachimo Lelevelio mokyklos patalpas Antakalnio gatvėje“, – planą, kurio nuosekliai laikomasis, apibūdino Vilniaus miesto vicemeras Gintautas Paluckas.
 
Antakalnio progimnazijos tėvai įsitikinę, kad patalpų stygius neigiamai veikia vaikų ugdymo kokybę – mokiniai ir mokytojai neturi nuolatinių dalykų kabinetų, reikalingas fizikai, chemijai priemones turi nešiotis iš vieno kabineto į kitą. Progimnazija negali įsirengti ir savo informacinių technologijų kabineto. Sporto, aktų salės, stadiono naudojimo tvarkaraštį taip pat tenka derinti su Joachimo Lelevelio mokykla, ir nors progimnazijoje moksleivių daugiau, laiko jose abiem ugdymo įstaigoms skiriama po lygiai.
 
Joachimo Lelevelio mokyklą lankančių vaikų tėvai taip pat yra viešai sakę, kad, iškėlus mokyklą iš Antakalnio į Žirmūnus, daugiau nei pora šimtų to rajono gatvių liks be tautinės mažumos mokyklos. Jie susirūpinę, kad savivaldybė dar nerado žadėtų lėšų, be to, geranoriškai įkalbėjusi pasidalyti patalpomis su Antakalnio progimnazija, dabar reikalauja išsikelti. Išgirsti Joachimo Lelevelio direktorės nuomonės Alfa.lt kol kas nepavyko – ji darbo vietoje bus po savaitės, o kito apie situaciją kalbėti galinčio žmogaus mokykloje nėra.
 
Kovo mėnesį mitingą prie savivaldybės dėl esą naikinamos lenkų ir rusų mokyklos Antakalnio rajone surengė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovai. Jie tikino, kad pirmokai bus priversti važiuoti per visą miestą į kitą mokyklos pastatą. Tiesa, nuo Antakalnio iki Žirmūnų jiems tektų įveikti maždaug 1,2 kilometro.
 
Rugilė Audenienė