Tinklalapio logotipas
Grįžti

alfa.lt: Skandalas Kinijoje: mokykla pastatyta ant nelegalaus chemikalų sąvartyno
event 2016-04-20 domain Švietimo informacinių technologijų centras label_outline Spaudos apžvalga

alfa.lt: Skandalas Kinijoje: mokykla pastatyta ant nelegalaus chemikalų sąvartyno
Šimtai Kinijos moksleivių sunegalavo, pradėję mokytis naujai pastatytoje mokykloje rytinėje Dziangsu provincijoje. Aplinkosaugos aktyvistai garsiai reikalauja kruopštaus tyrimo ir naujų teisės aktų, kurie leistų ateityje užkirsti kelią tokioms nelaimėms, skelbia britų „The Guardian”.
 
Nerimą keliantys ženklai pasirodė 2015 metų pabaigoje. Nuo to laiko beveik 500 nepilnamečių, lankiusių Čangdžou užsienio kalbų mokyklą, kreipėsi į medikus dėl kraujavimo iš nosies, galvos skausmo, nesiliaujančio kosulio, išbėrimų ir blogiausiais atvejais vėžinių susirgimų – limfomos ir leukemijos.
 
Kinijos žiniasklaida pranešė, kad Čangdžou mokyklos teritorijoje atlikti dirvos ir oro kokybės tyrimai atskleidė pavojingą užterštumo lygį. Aptikta daugelio sveikatai keliančių toksinų, įskaitant tirpiklį chlorobenzeną, kuris gali pažeisti kepenis, inkstus ir centrinę nervų sistemą. Šio pavojingo chemikalo koncentracija mokyklos teritorijoje net 100 tūkst. kartų viršijo saugų lygį.
 
Valstybinės televizijos CCTV reportaže, kurį žiūrėjo dešimtys milijonų žiūrovų, 12-metė skundėsi, kad jai kojas dažnai traukia mėšlungis, o nuo rankų lupasi oda.
 
Paaiškėjo, kad Čangdžou užsienio kalbų mokykla 2015 metais atidarė naują korpusą greta anksčiau veikusių trijų chemijos pramonės įmonių. Moksleiviai pradėjo eiti į pamokas dar prieš užbaigiant poveikio aplinkai vertinimą. Jau vėliau paaiškėjo, kad toje teritorijoje užteršti gruntiniai vandenys ir dirva.
 
Buvęs „Changlong” gamyklos darbuotojas pripažino CCTV televizijai, kad „itin nuodingi chemikalai” buvo slapta pilami tiesiai į netoliese esančią upę arba laidojami po žeme.
 
Kinijos aplinkos ministerija pirmadienį paskelbė planuojanti mokykloje surengti skubią inspekciją ir „dirbti, kad būtų apsaugota moksleivių fizinė ir dvasinė sveikata”. Tačiau vietos valdžia antradienį puolė neigti, kad mokykloje užfiksuota vėžinių susirgimų.
 
„Mes labai bijome ir nežinome, kuo tikėti, – vieno nukentėjusių moksleivių motina sakė leidiniui „South China Morning Post”. – Tai siaubinga.”
 
Tarptautinė nevyriausybinė aplinkosaugos organizacija „Greenpeace” pabrėžia, kad naujausias skandalas parodo, kad Kinijos pavojingų cheminių medžiagų kontrolė yra visiškai neefektyvi ir kelia didelę grėsmę.
 
Kinų aktyvistas Ma Junas interviu „The Guardian” incidentą Čangdžou lygino su liūdnai pagarsėjusia 1978 metų nelaime JAV, kai Meilės Kanalo (angl. „Love Canal”) miestelio gyventojai Niujorko valstijoje, netoli garsiojo Niagaros krioklio, buvo apnuodyti į vandenį patekusių toksinų. Tąkart medikai fiksavo daugelį sveikatos problemų, tokių kaip išbėrimai, kūdikių apsigimimai, persileidimai ir padažnėję vėžinių susirgimų atvejai. Neilgai trukus keli šimtai žmonių buvo evakuoti, gelbstint juos nuo apsinuodijimo.
 
Ma Junas reikalauja, kad geroji JAV praktika, kai po Meilės Kanalo incidento imtasi griežtinti reikalavimus pavojingų chemikalų laidojimui, būtų pavyzdys naujiems teisės aktams Kinijoje. Aktyvisto teigimu, Kinijos bendrovės iki šiol linksta neteisėtai atsikratyti pavojingiausiomis medžiagomis, nes jų saugojimas ir laidojimas brangiausiai kainuoja.
 
„Visa tai dėl itin didelio pelno – neteisėto pelno. Todėl mes turime užtikrinti, kad jie suprastų rizikuojantys prarasti ne vien dalį turto – kad rizikuoja prarasti visą savo bendrovę, jeigu taip elgsis, – sakė Ma Junas britų leidiniui. – Meilės Kanalo pamoka ir Vakarų patirtis rodo, kad mums reikia išties galingos teisinės bazės, kad teršėjai nedrįstų rizikuoti.”