Tinklalapio logotipas
Grįžti

alfa.lt: Z karta pasiuntė aiškią žinutę: supraskite, kuo mes skiriamės nuo jūsų
event 2016-05-09 domain Švietimo informacinių technologijų centras

alfa.lt: Z karta pasiuntė aiškią žinutę: supraskite, kuo mes skiriamės nuo jūsų

Netrukus ateis diena, kai mus pakeis vadinamoji Z karta. Kuo ji ypatinga? Mokslininkų teigimu, tai yra vaikai, gimę nuo 2000-ųjų. Nesunku skaičiuoti, kad jiems dabar 16 metų ar mažiau. Vis dėlto tai yra vaikai, kurie matė daug kitokį pasaulį nei vyresnieji.

Inovacijų ir technologijų festivalyje „Login 2016“ socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė su trimis Z kartos atstovais diskutavo apie tai, kaip pasaulį mato dabartiniai vaikai. Taip pat buvo bandoma patvirtinti ar paneigti mitus, kurių kilo mokslininkams atlikus Z kartos tyrimus.
 
Pasak mokslininkų, Z kartos atstovai yra cinikai. Kaip paaiškino A. Landsbergienė, dauguma Z kartos atstovų yra gimę po tragiškų Rugsėjo 11-osios įvykių. Būtent todėl jie mato pasaulį, kuris nėra saugus ir kuriame ne viskas vyksta „kas yra smagu ar malonu matyti“. Nesaugumo pojūtis Z kartos atstovus verčia į pasaulį žiūrėti ciniškai ir skeptiškai.
 
Mokslininkai taip pat tvirtina, kad Z kartos žmonės ypač vertina ir saugo savo privatumą. Šiais laikais internautams suteikiama laisvė būti kuo tik nori: mes galime susikurti pseudonimą, pasivadinti išgalvotu vardu ar pavarde vien tik tam, kad neatskleistume savo identiteto.
 
Kalbant apie Z kartą, tyrimai rodo, kad net 60 procentų Z kartos atstovų vertina tėvų, draugų ir mokytojų nuomonę. 70 procentų įsitikinę, kad viskas, kas yra daroma, turi būti įdomu. Dar 80 procentų apklaustųjų teigė norintys ir siekiantys būti informuoti. Taip pat jiems svarbu gyvenimo prasmė – Z kartos atstovai nenori atlikti veiklų, kurios neturi prasmės.
 
Viena iš pakalbintų Z kartos atstovų – 14-metė Vikė – savo įkurtame „YouTube“ kanale turi 10 tūkstančių sekėjų. Kaip pasakojo Vikė, dar būdama 13 metų ji stipriai domėjosi kosmetika ir dėl to dauguma bendraamžių ją laikė „nenormalia“. Kadangi ji nerado bendraminčių realiame gyvenime, todėl jų nusprendė ieškoti internete.
 
Dalydamasi savo karčia patirtimi pašnekovė teigė, kad jai sunkiausia buvo ištverti klasės draugų patyčias, kadangi šiems atrodė, jog „YouTube“ kanalo įkūrimas bei vaizdo įrašai visiškai neturi jokios prasmės. Patyčios Vikę persekiojo ne tik virtualioje erdvėje, tačiau ir mokykloje.
 
11-metė Ugnė papasakojo, kad ji taip pat itin dažnai naudojasi technologijomis, tačiau jas labiau taiko praktiniams tikslams, t. y. susisiekti su draugais. Kitas pašnekovas, 15-metis Augustas, taip pat buvo pradėjęs kurti savo tinklaraštį ir į jį kėlė savo perskaitytų knygų apžvalgas.
 
Vis dėlto problema ta ir su tuo sutiko patys Z kartos atstovai, kad šiuolaikiniai vaikai nemėgsta skaityti knygų ir daro tai tik todėl, kad to reikalaujama mokykloje. Visų pašnekovų buvo paklausta ir apie jų nuomonę apie elektronines knygas.
 
Z kartos atstovai sutiko, kad tiek įprastos, tiek elektroninės knygos turi savų privalumų ir trūkumų. Neretai elektronines knygas reikia pirkti, o įprastas knygas galima pasiimti iš bibliotekos nemokamai. Beje, kaip pajuokavo Augustas, šiuolaikinė „knyga gali tiesiog išsikrauti“.
 
Nepaisant to, nors Z karta yra dar kitaip vadinama technologijų čiabuviais, visi trys pašnekovai sutiko, kad gyventi be technologijų šiais laikais iš tiesų įmanoma. Jie taip pat pasigenda realaus bendravimo bei susitikimų su draugais, nori kartu su draugais praleisti laiką lauke. Vis dėlto sutinkama, kad kartais jie mieliau laiką praleidžia ir namie kartu su technologijomis.
 
Z kartai svarbu, kad technologijos palengvintų gyvenimą ir padėtų tuomet, kai to iš tikrųjų reikia. Augustas akcentavo, kad technologijos ypač praverčia ieškant informacijos ir norint išsirinkti kažkokią prekę ar paslaugą, jis netgi pripažino, kad apžvalgomis internete pasitiki labiau nei realiais žmonėmis.
 
Diskusijos pabaigoje visi trys pašnekovai pasiuntė aiškią žinutę vyresnės kartos žmonėms, ypač mokytojams: dabartinis jaunimas nori, kad vyresni žmonės juos pagaliau suprastų ir suvoktų, kuo skiriasi Z karta nuo vyresnės kartos žmonių. Tik tokiu atveju bus galima pasiekti kompromisą.


Festivalis „Login“