Tinklalapio logotipas
Grįžti

alfa.lt: Pitrėnienė: lytinis ugdymas vyksta ir dabar
event 2016-05-13 domain Švietimo informacinių technologijų centras

alfa.lt: Pitrėnienė: lytinis ugdymas vyksta ir dabar

Naujienų portalas Alfa.lt klausia: „Ar valstybei atėjo metas pasirūpinti jaunimo lytiniu švietimu?”

Lytinis ugdymas mokyklose vyksta ir dabar. Mokyklose įgyvendinama beveik prieš dešimtmetį sukurta Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo programa. Joje pristatomos tiek lytinės sveikatos temos – tokios kaip šeimos planavimo metodai, kontraceptinės priemonės, abortai ir jų poveikis sveikatai, tiek vertybinės nuostatos.
 
Natūralu, kad programa per tiek metų beveik prarado savo aktualumą. Pritarėme mokslininkų nuomonei, kad rengimo šeimai, lytiškumo ir sveikatos ugdymo bendrosios programos turėtų būti integralios.
 
Darbo grupėje – ir jaunimo atstovai. Darbo grupė tikrai labai marga ir atstovaujanti skirtingiems nuomonių poliams. Yra ir tolerantiško jaunimo, ir katalikiškų organizacijų atstovų, pakviesti ir mokinių bei studentų, ir tėvų organizacijų deleguoti nariai. Dirba mokslininkai, edukologai, sveikatos specialistai, iš viso – 25 atstovai.
 
Programa turėtų būti orientuota ir į vertybinį ugdymą, ir į žinių suteikimą. Sudarydama darbo grupę, kėliau jai tikslą parengti Sveikatos, lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programą, kuri formuotų ir mokinių vertybines nuostatas – atsakomybę santykiuose su kitais žmonėmis, pagarbą gyvybei, toleranciją kitoniškumui, ir tinkamu metu, pagal mokinių amžių, suteiktų informacijos apie lytiškumą, kontraceptikus, požiūrį į save, į savo kūną.
 
Juk mokykla ugdo visavertę asmenybę – su tvirtu vertybiniu pagrindu, stipriu atsakomybės jausmu, su gyvenime reikalingų žinių bagažu. Ne išimtis ir lytiškumo ugdymas. Viliuosi, kad net ir tie, kurie ragina suteikti mokiniams kuo daugiau žinių apie kontracepciją, nemano, kad reikėtų skatinti ankstyvus lytinius paauglių santykius.
 
Dabar Lietuva iš kitų šalių išsiskiria mažesniu nei kitose šalyse lytinių santykių tarp paauglių paplitimu, esame trečioje vietoje. Pasaulio sveikatos organizacijos šiemet paskelbtas tyrimas rodo, kad penkiolikmečių, turėjusių lytinių santykių, rodiklis yra mažesnis tik Kroatijoje ir Armėnijoje.
 
Projektą skelbsime visuomenei svarstyti. Parengtas programos projektas birželį bus paskelbtas viešai svarstyti ir tik po diskusijų, kai išgirsiu visas suinteresuotas puses – tėvus, mokinius, studentus, mokslininkus, pedagogus, sveikatos specialistus, kai rasime priimtiną variantą – jį patvirtinsiu. Tikiu, kad bendromis pastangomis sukursime šiuolaikišką, jaunimo ir visuomenės poreikius atitinkančią ugdymo programą.
 
Švietimo ir mokslo ministrė, Seimo Darbo partijos frakcijos narė Audronė Pitrėnienė