Tinklalapio logotipas
Grįžti

Ministrė A. Pitrėnienė su LAMA BPO prezidentu aptarė pasirengimą vykdyti 2016 metų bendrąjį priėmimą į aukštąsias mokyklas
event 2016-05-24 domain Švietimo ir mokslo ministerija

Ministrė A. Pitrėnienė su LAMA BPO prezidentu aptarė pasirengimą vykdyti 2016 metų bendrąjį priėmimą į aukštąsias mokyklas

Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė antradienį ministerijoje susitiko su Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) prezidentu prof. Pranu Žiliuku aptarti pasirengimą vykdyti 2016 metų bendrąjį priėmimą į šalies aukštąsias mokyklas.

Šiais metais pirmą kartą visi abiturientai, tiek šiais metais, tiek anksčiau įgiję vidurinį išsilavinimą, turės galimybę pateikti visus dokumentus priėmimui į pirmosios pakopos ir vientisąsias studijas tik elektroninėje erdvėje.

„Stojantiesiems sudarytos sąlygos patogiau dalyvauti bendrajame priėmime. Jiems nereikės nešti jokių dokumentų į aukštąsias mokyklas ar LAMA BPO punktus, visi duomenys bus pateikiami užsiregistravus LAMA BPO informacinėje sistemoje. Džiaugiuosi, kad šių metų bendrajam priėmimui visiškai pasiruošta, pasirengimo darbai vyko sklandžiai“, - pažymi švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė.

Šiemet bendrasis priėmimas vyks į 42 aukštąsias mokyklas – 20 universitetų ir 22 kolegijas. Tai – viena aukštąja mokykla mažiau, palyginti su praėjusiais metais, nes nuo šio rudens Žemaitijos kolegija nebeturi teisės vykdyti koleginių studijų.

Į valstybės finansuojamas universitetines studijas šiais metais bus priimta 7,3 tūkst., į kolegines – 6,4 tūkst. studentų. Lyginant su praėjusiais metais, priėmimas į valstybės finansuojamas vietas šiemet mažinamas apie 5 proc., nors bendras abiturientų skaičius mažėja 11 proc. Išimtis taikoma tik informacinių technologijų (IT) specialybėms – jų studijų vietų skaičius šiemet padidintas 50 proc.

„Toks sprendimas priimtas tenkinant darbo rinkos ir valstybės poreikius. Darbdavių atstovai prašė jų skaičių didinti 300 proc., tačiau šiandien dar nėra pasirengta iš karto tris kartus padidinti IT studijų vietų skaičių, tam prieštarauja ir aukštosios mokyklos. Tai vyks palaipsniui, nes IT specialistų ateityje reikės kur kas daugiau“, - teigia švietimo ir mokslo ministrė.

Nuo šių metų įsigalioja prieš dvejus metus švietimo ir mokslo ministro priimtas sprendimas, kuriuo matematikos egzaminas buvo įvestas kaip būtinas stojantiems į valstybės finansuojamas vietas. Todėl nuo šių metų norintys pretenduoti į valstybės finansuojamas vietas aukštosiose mokyklose turės būti išlaikę ne du, o tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, užsienio kalbos ir matematikos. „Tam, kad tenkintų minimalius rodiklius, egzaminus abiturientai turi tik išlaikyti, t.y., surinkti 16 balų iš 100 galimų, tačiau kuo geriau išlaikyti brandos egzaminai, tuo didesnės galimybės įstoti į norimas studijų programas“, -  sako švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė.

Išimtis dėl matematikos egzamino taikoma tik stojantiesiems į menų studijas – jiems laikyti matematikos brandos egzaminą nėra privaloma, tačiau būtina išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros bei užsienio kalbos egzaminus.

Šiais metais daugiau aukštųjų mokyklų taikys aukštesnį minimalų konkursinį balą. Pretenduojančių studijuoti universitetų valstybės finansuojamose ir nefinansuojamose vietose konkursinis balas turės būti ne mažesnis kaip 2, kolegijų – 1,2.

Stojantiems į valstybės finansuojamas vietas konkursinis balas skaičiuojamas švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka. Dėl to, kaip skaičiuoti konkursinį balą stojantiems į valstybės nefinansuojamas vietas, aukštosios mokyklos sprendžia pačios ir nurodo tai savo priėmimo taisyklėse. Neretai stojantiems į valstybės nefinansuojamas vietas gali būti pridedama papildomų balų už joms aktualius kriterijus.