Tinklalapio logotipas
Grįžti

Skaičiuoja pirmokus: sostinėje bus 500 daugiau, kai kur – tik penki
event 2016-08-19 domain Švietimo informacinių technologijų centras

Skaičiuoja pirmokus: sostinėje bus 500 daugiau, kai kur – tik penki

Vilniaus mokyklose – beveik dvigubai daugiau klasių pirmokams. Šiemet mieste apie 500 daugiau vaikų pirmą kartą pravers klasių duris. Mažėja tik prašymų dėl socialinės paramos mokiniams. Tuo metu kai kurių rajonų klasėse mokysis po kelis pirmokus.

Klasių – ir dvigubai daugiau
 
„Vilnius nuolat auga ir sostinės mokyklas kasmet papildo vis daugiau pirmokų – šįmet pirmąsias klases lankyti pradės maždaug penkiais šimtais daugiau pirmokų nei pernai“, – suskaičiavo Algminas Pakalniškis, Vilniaus miesto savivaldybės laikinasis Švietimo, kultūros ir sporto departamento vadovas.
 
Į sostinės mokyklas jau pakviesta apie 6 586 pirmokų, papildomai steigiama apie 25 pirmųjų klasių komplektai. Praėjusiais mokslo metais pirmą klasę Vilniaus miesto savivaldybės mokyklose lankė 6 085.
 
Bene labiausiai išsipūs Vilniaus „Genio“ pradinė mokykla. Įprastai ji komplektuodavo 7 pirmokų klases, o šiais mokslo metais numatoma 12. Vilniaus Gabijos gimnazija papildomai renka 2 pirmas klases, iš viso 6 klasių komplektus, Vilniaus Emilijos Pliaterytės progimnazijoje vietoj įprastai komplektuojamų trijų pirmų klasių nuo rudens planuojamos penkios klasės.
 
Ekonominio pakilimo metais Vyriausybė skyrė pagimdžiusioms moterims dvejų metų motinystės atostogas, pirmus metus – 100 proc. atlyginimo dydžio išmoka, antrus – 85 proc. Skaičiuojama, kad 2008 ir 2009 metais Lietuvoje gimė 2 tūkst. vaikų daugiau nei ankstesniais metais. Šiemet jie sulaukė mokyklinio amžiaus.
 
Šių metų pradžioje Vilniaus savivaldybė pranešė, kad miestas, kuriame gausu jaunų šeimų, auga ir reikalauja papildomų klasių komplektų pirmokams. Po keletą naujų klasių komplektų žadėta įsteigti „ilgosiose“ gimnazijose: Abraomo Kulviečio klasikinėje gimnazijoje, Vilniaus inžinerijos licėjuje. Šešios naujos pirmokų klasės turėjo atsirasti „Genio“ pradinėje mokykloje, kurios įsikurs laisvose Centro mokyklos patalpose, ir keletas naujų klasių – Liepkalnio pagrindinėje mokykloje.
 
Mažiau paramos mokykliniams reikmenims
 
Nors pirmokų Vilniuje daugėja, planuojama, kad šiais mokslo metais dėl padidėjusios minimalios mėnesinės algos sumažės nemokamą maitinimą ir paramą mokinio reikmenims įsigyti gaunančių mokinių skaičius. Sostinės savivaldybė šiuo metu yra skyrusi socialinę paramą 1743 mokiniams iš 1047 šeimų. 1711 vaikų skirtas nemokamas maitinimas – iš jų 229 vaikams skirti nemokami pusryčiai, 1520 vaikų skirta parama mokinio reikmenims įsigyti.
 
Kasmet gaunamų prašymų dėl socialinės paramos mokiniams skaičius, pasak savivaldybės atstovų, mažėja. Prašymai naujiems mokslo metams priimami nuo liepos 1 dienos, daugiausia prašymų pateikiama liepos–rugsėjo mėnesiais, tad šiemet galutiniai skaičiai dar nėra žinomi, tačiau prognozuojama, kad prašymų, palyginus su pernai, bus gauta apie 15–20 procentų mažiau.
 
Dėl paramos dažniausiai kreipiasi vieni vaikus auginantys tėvai. Apie 2–3 proc. prašymų būna nepatenkinti, dažniausia priežastis – viršijančios pajamos.
 
Socialinės paramos centro duomenimis, mokiniai turi teisę į nemokamus pietus, nemokamą maitinimą vasaros atostogų metu mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose ir paramą mokinio reikmenims įsigyti, siekiančią 57 Eur, jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui per mėnesį yra mažesnės nei 153 Eur. Jiems priklauso ir nemokami pusryčiai, jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 122,40 Eur, jei šeima patiria socialinę riziką, tėvai ar mokinys turi negalią, yra nukentėję nuo gaisro. Tokiais atvejais moksleiviams gali priklausyti ir nemokamas maitinimas vasaros atostogų metu.
 
Pirmokai – penki
 
Oficiali statistika skelbia, kad pirmokų netrūko Nepriklausomybės pradžioje. 1992 metais Lietuvoje buvo 56 648 pirmokai. Jų skaičius dar labiau išaugo 1993-iais, į mokyklų suolus sėdo 56 959 pirmokai, bet nuo 1994 metų klasės ėmė pamažu tuštėti.
 
Per dvidešimt metų pirmaklasių sumažėjo perpus, pavyzdžiui, 2011–2012 mokslo metais jų liko 27 548. Šiais mokslo metais, Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, pirmą kartą į mokyklą eis apie 30 tūkst. vaikų.
 
Kai kuriose mokyklose pirmokų bus vos vienas kitas: iš vidurinės pagrindine tapusioje Vaiguvos Vlado Šimkaus mokykloje mokėsi tik keturi pirmokai. Šiemet jų tikriausiai vienu arba dviem padaugės.
 
Pirmokų gausa nesigiria ir Panevėžio mokyklos – pavasarį planuota, kad miesto mokyklose bus 40 pirmųjų klasių, vasarą paaiškėjo, jog skaičiai mažesni – klasių liko 37. Trys mokyklos nesulaukė reikalingo moksleivių skaičiaus ir vietoje dviejų, trijų klasių turės tik po vieną klasę pirmokų.
 
Rugilė Audenienė