Tinklalapio logotipas
Grįžti

„Mūsų mažoji biblioteka“ griauna sienas
event 2016-09-23 domain ikimokyklinis.lt

„Mūsų mažoji biblioteka“ griauna sienas

Ne vienam pradinukui ar mokytojui teko išgirsti apie tarptautinį projektą „Mūsų mažoji biblioteka“, vykusį dvejus metus. Konkursų, užduočių, renginių ir kitų veiklų gausybė įtraukė Lietuvos, Lenkijos ir Slovėnijos vaikus ir mokytojus.

Trys skirtingų šalių leidyklos susivienijo, kad parodytų vaikams, jog skaityti smagu, ypač kai šalia knygų yra ir įdomios kūrybiškos veiklos. Lietuvoje šį projektą vykdė leidykla „Nieko rimto“, Slovėnijoje – „KUD Sodobnost International“, o Lenkijoje – „Ezop“. Projekto metu kiekviena šalis turėjo išleisti po šešias knygas – po dvi iš kiekvienos šalies. Slovėnų knygos: „Raganiukė Gūdžiojoje girioje“ (Jana Bauer), „Antano cirkas“ (Peter Svetina); lenkų: „Kur nuėjo sapnas“ ir „Krosnelė, kepuraitė ir apkepas“ (Anna Onichimowska); lietuvių: „Mažoji žiema“ (Kęstutis Kasparavičius) bei „Karžygiuko istorija“ (Ingrida Vizbaraitė). Visos knygos  gimtosiose šalyje laikomos vertingomis, dauguma jų gavo apdovanojimus.

Projekto atstovai Lietuvoje nurodo, jog pagrindinis „Mūsų mažosios bibliotekos“ tikslas buvo skatinti pradinių klasių mokinius skaityti edukacinę ir įvairių šalių grožinę literatūrą, pažinti Europos kultūrą. „Vaikų skaitymo problema opi ne tik Lietuvoje. Visiems rūpi išauginti sąmoningą, kultūriškai turtingą jaunąją kartą, kuri teisingas vertybės perduotų kitiems“, – vienus svarbiausių „Mūsų mažosios bibliotekos“ tikslų atskleidė leidyklos „Nieko rimto“ atstovė Taura Šitkauskaitė. Projekto vykdoma veikla buvo naudinga ne tik jauniesiems skaitytojams, bet ir autoriams, iliustruotojams ir leidėjams. Visi turėjo progą pasimokyti vieni iš kitų, pasidalinti patirtimi, surinkti naujų žinių iš kitų rinkų ir kultūrų. Skirtingų šalių atstovams buvo suteikta proga išplaukti į tarptautinius vandenis. Tai nebūtų buvę įmanoma be Europos komisijos finansavimo pagal Europos sąjungos programą „Kūrybiška Europa“.

„Mūsų mažoji biblioteka“ savo veiklą pradėjo dar 2014 metais vykdė ją daugiau nei metus. Tuo laikotarpiu surengta nemažai renginių. Ir 2015, ir 2016 metų Vilniaus knygų mugėse leidykla „Nieko rimto“ surengė lenkų ir slovėnų kūrėjų knygų pristatymus, kuriuose vaikai galėjo susitikti su knygų autoriais, pasidomėti  mėgstamiausiais veikėjais, stebėti, kaip iliustruotojai gyvai piešia knygos veikėjus ar dalyvauti dirbtuvėlese, kur buvo galima kurti savo knygos sceną su pagrindine vienos iš knygų veikėja neklaužada raganiuke. 2015 metų pavasarį piešinių konkurse „Mano sapnas“ dalyvauti pakviesti buvo Lietuvos darželiai. Sulaukta darbų net iš 159 darželių, todėl vietoj planuoto vieno nugalėtojo paskelbti net devynios prizininkų – talentingų darželinukų ir jų kūrybingų auklėtojų – grupės.

Tų pačių metų Vilniaus „Kultūros naktyje“ vaikai su tėveliais ar seneliais dalyvavo – orientacinėse varžybose pagal knygas „Kur nuėjo sapnas“ ir „Krosnelė, kepuraitė ir apkepas“. „Orientacinės varžybos susilaukė didžiulio dėmesio, akimirksniu buvo užpildytos laisvos vietos, o po renginio dar ilgokai girdėjome dalyvių atgarsius ir padėkas“, – prisimena T. Šitkauskaitė.

„Sostinės dienų“ metu mažieji skaitytojai galėjo atvykti į dar vienas dirbtuvėles – „Cirko linksmybės pieštuku ir lipdant!“ Atvykusieji galėjo piešti ir lipdyti mėgstamiausius cirko numerius ar gyvūnus. Buvo susilaukta tiek dalyvių, kad vieno stalo nebeužteko – kai kuriems teko piešti ant šalia esančios scenos. Vykęs „Mažos bibliotekos didelis konkursas“ susilaukė ne mažesnio dėmesio. Lietuvos mokyklų mokiniai parodė savo fantaziją ir kūrybingumą dalindamiesi įvairiomis žiniomis apie tris projekte dalyvaujančias šalis. Smalsiausi ir kūrybiškiausi vaikai buvo apdovanoti.

Vien tik konkursų, dirbtuvėlių ir pristatymų neužteko. Buvo surengtos ir dvi skirtingos parodos. Pirmoji vadinosi „Keliaujančių lagaminų paroda“ ir buvo surengta Lietuvos geležinkelių muziejuje. Parodoje buvo eksponuojami projekto knygų motyvais išdailinti lagaminai ir atvirlaiškiai, kuriuose lankytojai galėjo surašyti klausimus, pastebėjimus ir linkėjimus knygų autoriams ir dalininkams. Atidarymo metu buvo galima sutikti dailininką bei rašytoją Kęstutį Kasparavičių ir dailininkę Mariją Smirnovaitę, kurie kartu padėjo vaikams piešti labai ilgą traukinį. Vilniuje lagaminai neužsibuvo – keliavo toliau. Prieš išvažiuodami į užsienį pabuvojo Šiauliuose, Jonavoje ir Klaipėdoje. Antroji paroda vyko Vilniaus centrinėje universalinėje parduotuvėje, kur buvo galima rasti „Mūsų mažosios bibliotekos“ iliustracijų parodą. Lankytojai galėjo apžiūrėti ne tik knygų iliustracijas dideliame formate, bet ir visą projekto atributiką: užduočių knygeles, maišelius ir ženkliukus.

„Mūsų mažoji biblioteka“ buvo puiki proga ne tik leidėjams. Suteikta galimybė tik vienoje šalyje žinomiems autoriams atrasti platesnę auditoriją ir sužinoti, ką galvoja skaitytojai iš kitos šalies, o leidėjai galėjo dalintis patirtimi sklandžiau nei bet kada anksčiau. Į projekto veiklą įsitraukę mokytojai ir tėvai suprato, kaip svarbu skatinti skaityti ir kad įtraukus vaikus į įdomią veiklą susijusią su knygomis, davus medžiagos, žaidimų su mėgstamais veikėjais galima sulaukti daugiau entuziazmo nei tiesiog duodant rekomenduojamų knygų sąrašus. Projekto kūrėjai tikėjosi šiek tiek praplėsti mokinių bibliotekas, ir projektas buvo sėkmingas. 

Šaltiniai: