Tinklalapio logotipas
Grįžti

Gabrielius Liaudanskas-Svaras: „Netikiu, kad yra žmonių, kuriems nepatiktų skaitymas“
event 2016-12-11 domain Švietimo informacinių technologijų centras

Gabrielius Liaudanskas-Svaras: „Netikiu, kad yra žmonių, kuriems nepatiktų skaitymas“

Jei žmogus sako, kad jam nepatinka knygų skaitymas, tai yra tik dėl vienos priežasties – jis nesugebėjo atrasti sau skirtos knygos. Taip mano grupės „G&G Sindikatas“ lyderis Gabrielius Liaudanskas-Svaras, kuris savo laisvalaikio neįsivaizduoja be knygų. Jos jam ne tik informacijos šaltinis. Knyga – tai malonumas, verčiantis įjungti fantaziją.

„Mes su šeima turime begalę knygų. Jei visas vaikų, mūsų su žmona turimas knygas sudėtume į krūvą, tai gautume tikrai neblogą bibliotekėlę“, – pasakoja G.Liaudanskas-Svaras.

Įprastai kalbant su pašnekovais apie knygas tenka vis paklausti, kokios yra geriausios jų perskaitytos knygos. Nepaprastai smalsu, ką kiti žmonės skaito, tuo pačiu tai yra puikios rekomendacijos skaitinių ieškantiems žmonėms. Tačiau G.Liaudanskas-Svaras tikina – rekomenduoti nereikia, nes to ir padaryti neįmanoma.

„Ar galima rekomenduoti žmogui pamatyti filmą, jei žmonės yra skirtingų pomėgių? Ar galima rekomenduoti paskaityti knygas, jei aš matau savo artimoje aplinkoje, kad, pavyzdžiui, penki artimiausi žmonės skaito skirtingas knygas?“, – sako jis.

Visgi ką mėgsta skaityti grupės „G&G Sindikatas“ lyderis?

Apie knygas, įkvėpimą, laimės ir malonumo pojūtį skaitant kalbamės su G.Liaudansku-Svaru.

– Kas jus sudomino skaitymu? Pamenate pirmas knygas?

– Pirmosios knygos mano gyvenime buvo tos, kurių aš pats neskaičiau. Jas man skaitė kiti. Labiausiai į atmintį yra įstrigę, kaip mano dėdė man, mažam vaikui, vakarais prieš miegą skaitydavo fantastines knygas apie robotus ir visiškai neįsivaizduojamus dalykus. Aš dėl to, matyt, ir užaugau mėgstantis fantastinę literatūrą. O iš vaikystės knygų, kurios man paliko įspūdį ir kurias aš vėliau nupirkau savo vaikams, tai pati ryškiausia buvo Vytauto Misevičiaus „Danuko Dunduliuko nuotykiai“. Ta knyga yra mano vaikystė.

– O kokias knygas renkatės dabar?

– Yra tokia istorija. Aš ją jau esu pasakojęs, bet gal ne visi žmonės bus ją girdėję. Tai – metafora, gerai iliustruojanti, kaip visuomenė šiais laikais žiūri į knygas ir skaitymą.

Mes su šeima turime begalę knygų. Jei visas vaikų, mūsų su žmona turimas knygas sudėtume į krūvą, tai gautume tikrai neblogą bibliotekėlę. Kai persikėlėm į naują butą, galvojom, kad jas reikia kažkur susidėti. Užsakėm lentynas, atvažiavo meistras, padarė. Mes sudėjome į jas knygas – lentynos nugriuvo. Tiesiog vieną vakarą driokstelėjo ant žemės.

Tuomet skambinau meistrui: „Gerbiamasis, bėda“. Jis atvažiavo ir sako: „Jūs ką, knygas sudėjot?“ O mes atsakom: „O tai kaip jūs manot, kam mes tas lentynas darėm?“ Jis mums ir pasakoja, kad daug žmonių šiais laikais vazelę lentynose pastato, kelias nuotraukas, brošiūras, pavyzdžiui, knygą „Kaip vienuolis pardavė Ferarri“. Kad atėję svečiai pamatytų, jog šeimininkas neatsilieka nuo mados.

Teko perdaryti lentynas.

Tame bute gyvename keletą metų ir turiu įtarimą, kad ne visos knygos yra iškraustytos ir sudėtos į lentynas. Pas mus jos lentynose trim eilėm sudėtos, norėdamas išsitraukti turi iki jų prisikasti. Kokių tik ten nori knygų galima rasti, išskyrus, turbūt, siaubo literatūros. Niekas namuose jos neskaito. Bet biografijos, fantastika, nuotykinė, grožinė literatūra. Žmona mėgsta apie jausmus, santykius, tai jos didžiulis skyrius yra.

Dažnai tenka girdėti – knygos brangiai kainuoja. Taip, knygos kainuoja brangiai, nesiginčiju, bet, mielieji, yra bibliotekos. Aš pats nesu į biblioteką užsirašęs, bet mano vaikai ir žmona yra užsirašę ir aš kiekvieną kartą, kai vežame knygas atiduoti, naudojuosi tuo kaip galimybe. Tad kai kurias knygas aš pasiimu iš bibliotekos.

O mano vaikystė, prisimenu, taip pat buvo glaudžiai susijusi su biblioteka. Aš užaugau ne Vilniuje, o Veikšniuose, Mažeikių rajone. Už mano senelio namo buvo miestelio biblioteka, tai aš ją skersai ir išilgai visą perskaičiau. Vaikų literatūros skyrių, be abejo, o ne suaugusių. Ten visus lietuvių autorius perskaičiau, nors senovės lietuvių vaikų literatūra man visada kėlė tokį dviprasmišką jausmą. Neypatingai ją mėgau, autoriai atrodė keistai. Nesakau, kad jie blogai rašė. Galbūt man taip atrodė dėl to, kad aš labiau fantastiką mėgau, o jie tokį „real life“ rašydavo. Ir labai seni tie rašytojai būdavo, ne mūsų šimtmečio ir ne mūsų laikmečio. Pasakojimai neatitikdavo to, ką aš matydavau savo gyvenime.

Toliau skaitykite čia.