Tinklalapio logotipas
Grįžti

Projektas „Alkoholio, tabako ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žala mokiniams Vilniaus mokyklose“
event 2016-12-27 domain Švietimo informacinių technologijų centras

Projektas „Alkoholio, tabako ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žala mokiniams Vilniaus mokyklose“

Uždaroji akcinė bendrovė „Rakorda“ įgyvendina projektą  „Alkoholio, tabako ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žala mokiniams Vilniaus mokyklose“finansuojamą  Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos departamento.

Projekte dalyvauja 13–16 m. amžiaus  mokiniai iš 10-ies skirtingų Vilniaus mokyklų: Simono Stanevičiaus progimnazijos, Vilniaus Trakų Vokės gimnazijos, Naujininkų mokyklos, Lazdynų mokyklos, „Ryto“ progimnazijos, Naujamiesčio mokyklos, Mykolo Biržiškos gimnazijos, Viršuliškių mokyklos, Baltupių progimnazijos, Žygimanto Augusto pagrindinės mokyklos. Projekto metu daugiau kaip 1000 mokinių išklausė paskaitas apie žalingus įpročius: tabako, alkoholio, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą sveikatai. Paskaitose savo patirtimi dalijosi Pavelas, patyręs visą priklausomybių „pragarą“. Mokiniai jį apipylė įvairiausiais klausimais. Buvo diskutuojama, kodėl kai kurie mokiniai rūko, geria ar vartoja narkotikus. Kyla klausimas, ar sveikatai žalingų medžiagų vartojimas yra madingas, o gal mokiniai taip elgiasi iš smalsumo, noro būti „kietesni“, pritapti prie draugų, aplinkos, gal tam įtakos turi socialinės, moralinės, kultūrinės, išsilavinimo ir žinių trūkumo problemos. 

Išklausę paskaitas mokiniai pildė anonimines anketas apie žalingus įpročius. Remiantis anketomis buvo atliktas tyrimas. Iš apklausų  matyti, kad tarp jaunimo populiariausios yra elektroninės cigaretės, tai – šių dienų mada. Anketose mokiniai teigia, kad pirmą kartą alkoholį pavartojo tėvų aplinkoje, švenčių metu. Svarbu paminėti, kad daugelio mokinių požiūris į rūkančius, geriančius, vartojančius narkotikus yra neigiamas, tačiau esama ir tokių, kuriems tai visiškai nesvarbu, daugelis nenori suprasti apie būsimas pasekmes jų pačių sveikatai, gyvenimo kokybei ir būsimiems vaikams. Daugelio mokinių patarimai dėl žalingų įpročių yra labai konkretūs: drausti alkoholio ir tabako reklamą, mažinti jų įsigijimo prieinamumą, didinti kainas; tėvai neturėtų duoti pinigų mokiniams; koduoti nuo žalingų įpročių priklausomus žmones; mokyklos administracija ir policija turėtų bausti vartojančius žalingas medžiagas, tikrinti mokinius; policija turi gaudyti narkotikų platintojus, griežtinti bausmes; jaunimas turi turėti kuo daugiau popamokinės veiklos (ne visi tėvai išgali sumokėti už būrelius) ir t. t. Daugelis mokinių informacijos gauna iš žiniasklaidos, draugų, įvairių prevencinių projektų, retas – iš tėvų. Mokiniai pageidavo, kad projektai apie žalingų įpročių žalą būtų tęstiniai. Jaunimui reikia žinių, gyvos diskusijos, tikrų pavyzdžių, mokymų, konkursų, renginių, kuriuose jie galėtų aktyviai dalyvauti.

Lapkričio ir gruodžio mėnesiais projekte dalyvaujančiose mokyklose vyko protų mūšiai „Žalingiems įpročiams – ne“. Klausimai  buvo susiję su žalingų įpročių prevencija, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žala. Mokiniai ne tik atsakinėjo į pateiktus klausimus, bet ir sužinojo daug naudingos, naujos informacijos. Kiekvienoje mokykloje buvo paskelbta klasė laimėtoja – iš viso 10 klasių, kurios gavo prizus ir gruodžio 15 d. Simono Stanevičiaus progimnazijoje dalyvavo baigiamajame proto mūšyje. Visos klasės buvo labai aktyvios, kiekviena norėjo laimėti! 1-osios vietos laimėtoja tapo I d klasės komanda iš Mykolo Biržiškos gimnazijos, 2-ąją ir 3-ąją vietas laimėjo Naujamiesčio mokyklos ir Trakų Vokės gimnazijos komandos. Laimėjusių klasių mokiniams tai didžiulė motyvacija gerai elgtis, sveikai gyventi, įvertinti tai, kas iš tiesų gyvenime yra svarbu.

Tikimės, kad projektas bus vykdomas ir 2017 metais kitose Vilniaus mokyklose.

 Prevencija2.jpg
Prevencija3.jpg