Tinklalapio logotipas
Grįžti

Paslėptoji pedagogika: mokytojai savo įsitikinimus perduoda ir kūno kalba: Sovietmečio įtaka mokyklose tebejuntama
event 2018-07-17 domain Alfa.lt

Paslėptoji pedagogika: mokytojai savo įsitikinimus perduoda ir kūno kalba: Sovietmečio įtaka mokyklose tebejuntama

Lietuvoje atkūrus Nepriklausomybę, reformuotos ir mokyklos, tačiau ilgus sovietmečio dešimtmečius puoselėtos sistemos atgarsiai jų koridoriuose skamba iki šiol.

Vienų su ilgesiu, kitų su siaubu prisimenama sovietinė mokykla buvo skirta ne vien mokyti jauną žmogų, bet ir tarnavo įtvirtinti sovietinę ideologiją. Kitokia nuomonė, nepatogūs klausimai, net jaunatviškas maištas, pasireiškiantis ilgesniais plaukais ar kitokiais nei įprasta drabužiais, galėjo prišaukti bėdą.

Turėjai ištverti

Pirmasis Lietuvos kultūros ir švietimo ministras, dirbęs keturiose pirmosiose vyriausybėse, dabar Vilniaus universiteto dėstytojas Darius Kuolys sako, kad sovietinė mokykla turėjo labai aiškius uždavinius. Svarbiausieji buvo štampuoti tobulus homo sovieticus ir padėti jiems adaptuotis prie sistemos.

„Sovietinei visuomenei, technologinei sovietų imperijos pažangai reikėjo gerų techninių darbuotojų, paklusnių žmonių, be didelės iniciatyvos, sugebančių reprodukuoti žinias“, – primena D. Kuolys, kodėl anuomet tiek daug moksleivių buvo orientuojami mokytis profesinėse mokyklose.

Pasak D. Kuolio, sovietinėje mokykloje buvo žmonių, kurie turimomis sąlygomis stengėsi išsaugoti tai, kas buvo svarbu tautinei bendruomenei – lietuvių kalbą, tam tikrus lietuvių kultūros elementus. Jų ryžtas ir pasiaukojimas yra vertingas. Tais laikais mokykla turėjo labai gerų atskirų sričių dalykų mokytojų.

Daugiau skaitykite čia.