Tinklalapio logotipas
Grįžti

Patriotiškumo receptas
event 2018-05-23 domain Švietimo informacinių technologijų centras

Patriotiškumo receptas

Konkursas  „Tėvyne mūsų“, skirtas veiklių ir iniciatyvių moksleivių pilietiškumo idėjoms skleisti. Pačias gražiausias ir kilniausias Lietuvos mokinių iniciatyvas žiūrovai gali pamatyti kiekvieną sekmadienį LRT laidoje „Tūkstantmečio vaikai“. Mažeikių „Ventos“ progimnazijos bendruomenė konkurso organizatoriams pateikė staigmeną – unikalų receptą, kuriuo siekė pasidalinti su visais: kaip galima prisidėti prie savo šalies ir bendruomenės kasdienybės gerinimo, būti pavyzdžiu ir įkvėpti kitus prasmingiems darbams?

Pilietiškumo „kepinys“

Taigi koks tas paslaptingasis receptas ir ką iš jo galima „iškepti“? Visų pirma, svarbiausi – žmonės: iš viso iniciatyvoje „1000 širdžių – 100-mečio Lietuvai“ dalyvavo beveik 1000 (265 atitiko konkurso amžiaus cenzą) bendruomenės narių: mokytojai, moksleiviai, jų tėvai, mokyklos darbuotojai ir visi prijaučiantieji. Kartu jie sušoko įspūdingą šokį, kurį galima pamatyti vaizdo įraše, esančiame mokyklos „Facebook“ paskyroje. Žinoma, tiek žmonių vienijančios idėjos nepasidaro savaime. Kaip teigė iniciatyvos organizatoriai, šventę suruošti reikėjo nemažai pastangų. Pats pagrindas – studijos, kurių metu išsiaiškinta, kas yra XXI a. pilietis. Be to, reikėjo mokytis ne tik šokti, bet ir dainuoti. Ir, aišku, generalinė repeticija, be kurios nebūtų pavykę pasiekti akiai malonaus sinchroniškumo.

Paklausta apie mokinių įsitraukimą į iniciatyvą, Mažeikių „Ventos“ progimnazijos mokytoja, choreografė Justina Padskočienė, išdavė: „Jų akys spindi. Jie jaučiasi kažko bendro dalimi. Visiems mums šiurpas eina nuo žodžio „Lietuva“. Visi turime įskiepytą tą jausmą nuo gimimo. Pasiryžę už Lietuvą numirti tą pačią minutę.“

Šokyje paslėpti simboliai

Kadangi šokis ne tik vienija bendruomenę, bet ir skatina pilietiškumą, jis buvo skirtas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui. Dėl šios priežasties prieš šokant akcentuota Baltijos kelio istorinė reikšmė ir „Dainuojančios“ revoliucijos tikėjimas laisve. Ir iš tiesų šios dvi gijos gražiai susijungė per tuos 1000 žmonių – kiekvieną atskirai ir visus kartu, dainuojančius „Partizanų maldą“ ir susikibusius už rankų.

Kyla natūralus klausimas, kodėl parinkta tokia forma ir tokia daina. Kaip teigia mokytoja J. Padskočienė, dainos reikėjo ypatingos: „Juk turime daug gražių patriotinių dainų, tačiau visos jos liūdnos, pagal graudžias dainas kompozicijos nepastatysi, todėl pasirinkome dainą su „užtaisu“ – iškilmingą, turinčią skambesį, šiek tiek linksmesnę“. Be to, anot mokytojos, mokiniai yra labai nuoširdūs ir nedarys to, kas jiems nemalonu, o ši daina mokiniams patiko.

Tuo tarpu šokis, išsivinguriuojantis tarsi mandala, simbolizuoja lietuviškus folklorinius ratelius. Juk rato, saulės ir žemės forma yra kiekvienoje civilizacijoje. O užvis smagiausia, kaip teigia J. Padskočienė, suktis šokyje susikibus už rankų.

Idėjos gimsta tik ant tvirtų pamatų

Šį ypatingą šokį Tauragės „Versmės“ progimnazija paruošė Kovo 11-osios proga. Ir tai tikrai ne vienetinė ir ne vienkartinė akcija. Iki šiol daug metų mokyklos bendruomenė šventė Kovo 11-ąją pagamindami tautinę atributiką su vėliavėlėmis, blynais ir uogienėmis – ne darbo dieną ateidami prie mokyklos ir stiprindami bendruomeniškumą.

Mokyklos bendruomenė bėga Baltų mylią, šoka pagal „Anykščių šilelį“, įvairiose miesto vietose rengia skaitymus apie patriotiškumą ir pilietiškumą, net mokosi pinti tautišką juostą. O svarbiausia – ne tik mokiniai, bet ir visi aplinkui. Idėjų ir entuziazmo galima tik pavydėti.

Patriotiškumo receptas

Būtų nuodėmė šios bendruomenės nepaklausti, koks gi yra patriotiškumo receptas. Ar jis egzistuoja? Anot mokytojos J. Padskočienės, bendruomeniškumas ir pilietiškumas – susijusios sąvokos, bendruomeninė veikla ugdo patriotiškumą ir pilietiškumą. Pasitarusi su kitais bendruomenės nariais, ji atskleidžia ir receptą: „Rūpestis kitais, socialinė atsakomybė, pagarba, tolerancija. Lietuva – tai žmonės.“

Taigi patriotiškumo receptas visiškai aiškus – nėra jokių slaptų ingredientų. Vis dėlto, kaip sako virtuvės šefai, „gamybai“ reikia profesionalo. Juk neužtenka vien žmonių, reikia juose ir įžvelgti gerąsias savybes, juos sutelkti ir sukurti šį tą „gurmaniško“.

O jeigu ir tu esi pilietiškas ar pažįsti pilietiško jaunimo, būtinai pasidalink pilietine iniciatyva www.tevynemusu.lt – gerų dalykų negalima slėpti. Tik dabar reikia paskubėti – konkursas jau visai eina į pabaigą, o šiemet minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrio šimtmetį žmonės išalkę pilietiškumo „receptų“!