Tinklalapio logotipas
Grįžti

Rytoj Taline prasideda ES jaunųjų mokslininkų konkursas
event 2017-09-21 domain Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

Rytoj Taline prasideda ES jaunųjų mokslininkų konkursas

Rugsėjo 22 d. Taline prasideda Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkursas. Šiais metais Lietuvai konkurse atstovaus Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos absolventas, Vilniaus universiteto Programų sistemų studentas Adomas Paulauskas su darbu „Virtualia realybe pagrįsti reabilitaciniai žaidimai“ ir Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos dvyliktokas Matas Aliuškevičius su darbu „Bičių kolonijos garsai atskleidžia slaptą avilių gyvenimą“.

A. Paulauskas į konkursą keliauja pristatyti sukurto virtualaus žaidimo, skirto traumas ar kitas judėjimą sutrikdančias ligas patyrusių pacientų reabilitacijai. Mokslininkų nuomone, pasitelkus virtualią realybę reabilitacijos procesą galima padaryti efektyvesnį, nes žaidimais pagrįsta metodika leidžia ne tik valdyti virtualių objektų ir žmogaus tarpusavio sąveiką, bet ir užtikrina ryšį, kuris leidžia gydytojui ir pacientui sekti reabilitacijos eigą, įvertinti paciento daromą pažangą, stiprina pacientų pasitikėjimą savimi, todėl A. Paulausko darbas yra ypač aktualus.

M. Aliuškevičius konkurse pristatys nuo 2014 m. atliekamo tyrimo rezultatus. Jis tyrė normalios Apis mellifera bičių šeimos, išsigimstančios į traninę šeimą, akustinių parametrų (spektro) kitimą viso proceso metu, sudarė algoritmą, leidžiantį aptikti ankstyvą bičių šeimos išsigimimą, ir sukūrė to algoritmo nustatymui pritaikytą išmaniąją programėlę „Beegnostic" . Naudojantis programėle galima laiku aptikti bičių motinos netektį, nustatyti šeimos išsigimimo proceso pradžią ir ženkliai sumažinti bitininkų patiriamus nuostolius. Renkant bioakustinio tyrimo duomenis bityne, esančiame Akademijos miestelyje, Kauno rajone, 20 parų buvo įrašinėjamas bičių šeimos zvimbimas – bendra tyrimo metu įrašyto garso trukmė buvo apie 330 valandų, sukaupta daugiau kaip 60 Gb garso informacijos. Tyrimui taip pat naudoti tokie surinkti duomenys kaip aplinkos oro temperatūra, drėgnumas ir slėgis. 

Šiemet konkursas rengiamas jau 29-ąjį kartą. Jame varžosi jaunieji mokslininkai iš beveik 40 pasaulio šalių. Moksliniai tyrimai pristatomi biologijos, chemijos, kompiuterijos, inžinerijos, aplinkos, medžiagų, matematikos, medicinos, fizikos ir socialinių mokslų srityse.

Konkurso laimėtojai bus paskelbti rugsėjo 26 d., antradienį. Apdovanojimų ceremonijos pradžia – 11 val.

Lietuva ES jaunųjų mokslininkų konkurse dalyvauja nuo 1997 m., Lietuvos atstovai yra pelnę 19 apdovanojimų.

Konkursas gabiems mokiniams ir studentams suteikia unikalią galimybę ne tik susipažinti su savo bendraamžių atliekamais tyrimais ir kuriamais išradimais, bet ir dalintis patirtimi bei varžytis tarpusavyje. Konkursu siekiama skatinti jaunus žmones siekti karjeros mokslo ir technologijų srityje.

Oficialus konkurso tinklalapis https://eucys2017.eu/