Tinklalapio logotipas
Grįžti

Smetonienė apie tikrąjį lietuvių raštingumą: rašyti komentarus gali bet koks dvejetukininkas
event 2018-02-27 domain Delfi.lt

Smetonienė apie tikrąjį lietuvių raštingumą: rašyti komentarus gali bet koks dvejetukininkas
Artėjantis Nacionalinis lietuvių kalbos diktantas kasmet leidžia pasitikrinti rašybos žinias ir priverčia susimąstyti apie savo raštingumą. Vis dėlto kalbėdami šia tema nacionaliniu lygmeniu, rodos, neturime kuo pasigirti – kone kasmet esame sugėdinami, kad mūsų raštingumas tendencingai prastėja, auga beraščių karta. Kas lėmė tai, kad šiandien esame vadinami neraštingais?

Problema: anksčiau viešumoje tiek rašybos klaidų nebuvo
 
Buvusi valstybinės Lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininkė, Vilniaus universiteto profesorė Irena Smetonienė įvardina priežastis, lėmusias dabartinę situaciją.
 
„Visada buvome mokomi (ir dabar tą daro mokytojai), kad bet ką rašydamas turi susikaupti ir rašyti taisyklingai, nes tavo raštas yra lakmuso popierėlis, parodantis tavo kalbinę kompetenciją. Tačiau technologijos atvertė visai kitą puslapį. Tuščią. Gali rašyti viską, kas tau šauna į galvą. Laisvė. Manęs niekas neatpažins, nepabars, nebus gėda už klaidas. Rašymas be lietuviškų raidžių net tapo savotišku protestu prieš taisykles, savotiška mada“, – aiškina profesorė.
 
Daugiau skaitykite čia.