Tinklalapio logotipas
Grįžti

Švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės komentaras dėl Konstitucinio teismo sprendimo
event 2018-06-20 domain Švietimo ir mokslo ministerija

Švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės komentaras dėl Konstitucinio teismo sprendimo

Gerbiame šį teismo sprendimą, gyvename teisinėje valstybėje. Išsamesnę poziciją dėl KT sprendimo ministerijos teisininkai pateiks susipažinę ir išnagrinėję KT nutarimą.

Konstituciniam Teismui pripažinus, kad Seimo priimta Mokslo ir studijų nuostata, reglamentuojanti laikinąjį krypčių vertinimą, yra prieštaraujanti Konstitucijai, nustoja galioti ir Švietimo ir mokslo ministerijos parengti įstatymo įgyvendinamieji teisės aktai – švietimo ir mokslo ministro įsakymas, įtvirtinantis laikinąją tvarką, bei kiti susiję įstatymo įgyvendinamieji teisės aktai. 

Laikinasis krypčių vertinimas šiemet atliktas pirmą kartą po visos aukštojo mokslo sistemos būklės analizės, kai paaiškėjo, kad Lietuva pagal daugelį parametrų atsilieka ne tik nuo Vakarų Europos šalių, bet ir nuo kitų Baltijos šalių. Per 6-erius metus studentų skaičius sumažėjo beveik 30 proc., kai studijų programų skaičius liko gana pastovus (2016–2017 metais – 1640). Tai reiškia, kad vienai programai tenkančių studentų skaičius yra mažesnis, jos tampa mažiau rentabilios, sunkiau jas tinkamai aprūpinti, dėl to kenčia kokybė.

Krypčių vertinimas atliktas siekiant įtvirtinti Vyriausybės programoje numatytą siekį išgryninti aukštųjų mokyklų profilius, peržvelgiant jų studijų programų pasiūlą, atpažįstant, kurios studijos stiprios, o kurios – ne tokios. Išgryninus stipriausias studijų kryptis, siekiama pakelti bendrą valstybės reiklumo kartelę studijų programų kokybei. Vienas svarbiausių elementų buvo studijų programų vertinimo susiejimas su mokslinės veiklos rezultatais.

Reformuodami ir pertvarkydami aukštąjį mokslą ir stiprindami jo kokybę, siekiame, kad bent du šalies universitetai būtų tarp 500 ir 300 pasaulio geriausių universitetų, šalies aukštasis mokslas taptų regiono traukos centru, traukiančiu studentus iš Baltarusijos, Ukrainos ir kitų šalių, užsienio studentų skaičius aukštosiose mokyklose padidėtų 12 proc., siekiame visų krypčių tarptautinio lygio aukštojo mokslo.

Iš viso šiemet neleista vykdyti priėmimo į 64 studijų programas, dar 267 studijų programų atsisakė pačios aukštosios mokyklos. Nemažai neakredituotų studijų krypčių nepritraukia studentų, o siūlomos šių krypčių studijos nėra pati stipriausia aukštųjų mokyklų pusė. Į dalį tokių studijų krypčių pačios aukštosios mokyklos praėjusiais metais jau nebevykdė priėmimo.