Tinklalapio logotipas
Grįžti

Teisės klinika: nauda ir studentams, ir visuomenei
event 2018-07-23 domain Švietimo informacinių technologijų centras

Teisės klinika: nauda ir studentams, ir visuomenei

Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinika šiemet mini veiklos dvidešimtmetį. Per šį laikotarpį klinikos konsultantai – gabiausi Teisės fakulteto (TF) studentai – nemokamą teisinę pagalbą suteikė daugiau kaip 60 tūkst. gyventojų, kasdien atsakydami į kelias dešimtis užklausų. VU TF trečiakursė Edita Rizgelytė – viena iš penkiolikos nuolat fiziniams asmenims, įmonėms ir organizacijoms padedančių savanorių. Pasak jos, Teisės klinika – tai geriausia vieta ne tik įgyti tikros teisinio darbo patirties, bet ir prisidėti prie saugesnės visuomenės kūrimo.

Naudinga praktika ir kilnus tikslas

VU Teisės klinikos tikslas – teikti nemokamą teisinę pagalbą, užsiimti teisiniu švietimu ir padėti tiems, kurie negali sau leisti įprastų mokamų paslaugų, pavyzdžiui, advokatų kontorose. Organizacijos ašis – visuomenės labui neatlygintinai veikiantys vyresnių kursų teisės studentai. „Mane prisijungti paskatino kolegė. Nors pradžioje turėjau dvejonių, tačiau atvirų durų dienos metu sužavėjo praėjusios laidos studentų įspūdžiai. Buvę praktikantai kalbėjo, kad įgausime daug patirties įvairiose teisės srityse, susipažinsime su teisinio darbo specifika, įgysime platesnių karjeros perspektyvų“, – pasakojo E. Rizgelytė.

Edita džiaugiasi, kad ši veikla pranoko bet kokius lūkesčius. Jau po pirmos praktikos savaitės kurso draugams mergina pasakojo apie draugiškus, visuomet padėti pasirengusius kolegas, įdomią veiklą ir tobulėti skatinančias užduotis, o egzaminų laikymo laikotarpio metu su nekantrumu laukė, kol galės sugrįžti į darbus klinikoje.

„Savanorystė VU Teisės klinikoje yra prasminga ne vien dėl galimybės padėti kitam, bet ir visapusiškos naudos pačiam studentui. Įgyji drąsos, efektyvios komunikacijos, net psichologijos žinių. Dirbdamas su interesantais susiduri su įvairiausiais teisiniais iššūkiais, tad dažnai tenka savarankiškai ar su kuratorių pagalba gilinti dalykines žinias. Visi mūsų savanoriai labai vieningi, todėl visada bendradarbiaujame ir palaikome ryšį su buvusiais ir esamais konsultantais, stipriname mūsų bendruomenę, kas suteikia daug naujų, naudingų pažinčių. Patirtį VU Teisės klinikoje vertina advokatų kontoros, valstybinės ir Europos Sąjungos institucijos“, – teigia būsimoji teisininkė.

Nors dažnas studentas renkasi praktiką privačiose teisininkų kontorose, mergina pabrėžia, kad Teisės klinika – taip pat puikus pasirinkimas kaupiant teisinio darbo patirtį. Praktiką Teisės klinikoje studentai renkasi dėl įvairių priežasčių: vieni – dėl gero jos įvaizdžio, kiti – dėl lankstaus darbo laiko ir puikaus poilsio balanso. E. Rizgelytei labiausiai imponavo galimybė tiesiogiai bendrauti su interesantais – Teisės klinikoje jie  patys priima ir konsultuoja besikreipiančius asmenis, patys jiems pataria, tad pareigos neapsiriboja vien sausais ir formaliais darbais, teismų praktikos paieška ar teisinių dokumentų pildymu. Ji mano, kad bendravimas akis į akį su klientu ir įvairių sričių klausimų sprendimas leidžia įgyti vertingesnės patirties.

Edita Rizgelytė teigia į kiekvieną interesantą žiūrinti atsakingai ir besistengianti suteikti maksimalią pagalbą. Anot jos, geriausias savanorio pastangų įvertinimas – rezultatyvi konsultacija, interesanto padėka ir nuoširdi šypsena. „Smagiausia, kai žmogus nušvinta sužinojęs, kad yra būdas problemai išspręsti. Džiugu suteikti išeitį iš nemalonios situacijos“, – sakė savanorė.

Pagalba kiekvienam, net per atstumą

Pasak Editos, dažniausiai žmonės kreipiasi prašydami pagalbos šeimos, darbo teisės klausimais, norėdami steigti verslą ar išspręsti kilusį ginčą. „Žmogus gyvai ar internetu papasakoja apie savo situaciją, jei galime, iš karto ją pakomentuojame, o jei reikalinga išsamesnė konsultacija, smulkmeniškai pasidomime teisiniu reguliavimu, padedame paruošti dokumentų projektus“, – pasakojo E. Rizgelytė.

Iš pradžių merginai atrodė ne itin drąsu bendrauti su interesantais, ji nebuvo užtikrina, jog galės iš karto atsakyti į visus jiems rūpimus klausimus. Tačiau ši baimė pasirodė visiškai nepagrįsta, nes bendravimas su klientais nėra pernelyg formalus, o žmonės dažniausiai ateina gerai nusiteikę ir į studentą žiūri su pagarba.

„Neteko girdėti, kad interesantas būtų nedraugiškas ar nesupratingas. Kiekvienu atveju įspėjame, kad esame studentai ir galutinį sprendimą, kaip elgtis konkrečioje situacijoje, priima pats besikreipusysis. Be to, sudėtingesniais atvejais pagalbos kreipiamės į kuratorius – su Teisės klinika bendradarbiaujančius VU TF dėstytojus, mokslininkus, daug patirties sukaupusius advokatus, profesionalius teisininkus, kurie ne tik pataria, koks geriausias sprendimas konkrečioje situacijoje, bet ir peržiūri visus mūsų parengtus procesinius dokumentus. Tai – vienas saugiklių, leidžiančių užtikrinti nepriekaištingą atliktų darbų kokybę. Turint omenyje, kad Teisės klinikoje praktika savanoriška, jaučiasi didelis asmeninis suinteresuotumas mokytis ir tobulėti tiek iš kitų studentų, tiek iš vyresnių kolegų. Todėl visi turime daug motyvacijos stengtis interesantui padėti kaip galime geriau“, – sakė E. Rizgelytė.

Teisės klinika ne tik teikia nemokamą teisinę pagalbą gyvai, telefonu ir internetu, bet užsiima ir teisinio raštingumo skatinimu, vykdo moksleivius ir studentus įtraukiančius projektus, dalyvauja teisėkūroje. Vienas įdomesnių šiuo metu vykdomų projektų – nuotolinės pagalbos atviros prieigos taškų tinklo kūrimas. Įvairių Lietuvos miestų bibliotekose iš anksto užsiregistravę lankytojai gali neatlygintinai naudotis kompiuterizuotomis darbo vietomis ir prisijungti prie virtualaus pokalbių kambario su VU Teisės klinika. Nuotolinės konsultacijos metu gyventojai turi galimybę matyti ir girdėti Teisės klinikos teisininkus, konfidencialiai gauti jiems parengtus dokumentus, išsiaiškinti rūpimus teisinius klausimus.

VU Teisės klinika nuo 1998 m. teikia nemokamą teisinę pagalbą ir rūpinasi visuomenės teisiniu švietimu. Prieš 20 metų VU Teisės kliniką įsteigė ir ją globoja Vilniaus universitetas, advokatų kontora „Ellex Valiunas” bei Vilniaus universiteto Studentų atstovybė. Dėkojame organizacijos globėjams „Lewben Group” ir „Serenus”, mecenatams „Vilniaus prekyba”, „Telia”, „Strategic Staffing Solutions International” ir „Orlen Lietuva” bei kitiems rėmėjams už finansinę paramą prisidedant prie VU Teisės klinikos gyvavimo.