Tinklalapio logotipas
Grįžti

Tomas Bilevičius: Valstiečiai, pirma – lygiavertiškumas, vėliau – egzaminų reikšmė
event 2018-08-20 domain 15min.lt

Tomas Bilevičius: Valstiečiai, pirma – lygiavertiškumas, vėliau – egzaminų reikšmė

Neseniai valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigė, jog kitąmet, stojant į aukštąsias mokyklas, egzaminų rezultatai nieko nelems. Taip minėtas politikas teigė ir lygiai prieš metus, žadėdamas jog valstybinių brandos egzaminų reikšmė keisis, bet tai, matyt, seniai nebėra svarbu – juk kaip lakštingala nečiulbės.

Čia aktualesnis kitas klausimas: ar siekiant realizuoti, rodos, teisingą idėją – nenulemti 12 metų įvertinimo per 3 ar 4 valandas – nesusidursime su dar didesniu pasipiktinimu ir neteisingumu?

Kasmet Lietuvoje abiturientai paskutiniuosius mokslo metus užbaigia dvylikos metų galutiniu įvertinimu – egzaminų sesija. Planuodami tolimesnį gyvenimą ir galvodami apie aukštąjį mokslą, renkasi atitinkamus valstybinius brando egzaminus (VBE), atsižvelgdami į aukštųjų mokyklų reikalavimus. Atrodytų viskas gerai, logiška. Valstybė investuoja didelius pinigus į kiekvieno moksleivio 12 metų trukmės nemokamą mokslą, mokslų pabaigoje tikrina, ar investicijos nenuėjo veltui.

Bet kasmet, pasibaigus egzaminų sesijai, susiduriame su lavina pasipiktinimų ir nusivylimų, kuriuos reiškia abiturientai, jų tėvai, mokytojai, politikai ir net Nacionalinis egzaminų centras. Ne tokia tema, nelogiškas klausimas, nesuprantamas uždavinys, prasta savijauta egzamino dieną – visa tai yra kintamieji, kurie dvylikos metų darbą gali užbaigti absoliučiai turimų žinių neatspindinčiu vertinimu. Tiesa, reikia pripažinti, kad šiuo metu tai yra geriausia abiturientų centralizuota žinių vertinimo sistema, kurią turime.

Daugiau skaitykite čia.