Tinklalapio logotipas
Grįžti

Turintys regos negalią vis drąsiau praveria Lietuvos universitetų duris
event 2018-08-14 domain Lrytas.lt

Turintys regos negalią vis drąsiau praveria Lietuvos universitetų duris

Kasmet Lietuvos universitetuose studijuoja ir regos negalią turinčių studentų. Šie metai – ne išimtis: rugsėjį du tokie studentai pradės mokytis Vilniaus universitete (VU), vienas – Vilniaus Gedimino technikos universitete, keli pasirinko Mykolo Romerio universitetą (MRU). Universitetai tampa vis draugiškesni negalią turintiems, o išmaniosios technologijos labai palengvino ne tik studentų gyvenimą, bet ir studijų procesą. Anksčiau neregiai arba silpnaregiai turėdavo samdytis skaitovus ir palydovus, o egzaminus dažniausiai tekdavo atsiskaityti žodžiu. Dabar elektroninėje erdvėje galima rasti daug studijoms reikalingos medžiagos, egzaminus laikyti kompiuteriu – taip visi atsiskaito kartu, negaišinamas dėstytojų laikas, o neregiai ir silpnaregiai nesijaučia išskirti.

Dėstytojai skiria daugiau laiko

Regos negalią turinčių studentų galima sutikti visuose didžiausiuose ir populiariausiuose Lietuvos universitetuose, o kai kurie jaunuoliai yra išbandę net ne vieną aukštąją mokyklą. Tarp tokių – Jurgita (vardas pakeistas, redakcijai žinomas). Iš pradžių mergina MRU studijavo psichologiją, vėliau perstojo į VU, kur šiuo metu studijuoja vokiečių filologiją.

Kol studijavo MRU, Jurgitos akių liga nebuvo sunki: „Mačiau daug geriau, nereikėjo naudotis specialiomis kompiuterinėmis programomis neregiams ir baltąja lazdele, mano sutrikimas nebuvo pastebimas. Jei reikėdavo, kai kurie dėstytojai leisdavo įsirašyti paskaitas, egzaminų medžiagą atspausdindavo didesniu šriftu, vienas dėstytojas net leido žodžiu atsiskaityti. Nekildavo problemų ir gauti medžiagą, nes dėstytojai reikalingus straipsnius ar skaidres sukeldavo į sistemą „Moodle“. Sunkiausia buvo ruoštis egzaminams, nes nuo ilgo skaitymo pavargdavo akys.“

Jurgita prisimena, kad jai MRU buvo nelengva rasti auditorijas, nes ten koridoriai gana tamsūs, o kabinetų numeriukai surašyti mažu šriftu. „Tačiau šiame universitete auditorijos sunumeruotos paeiliui, o VU jos išmėtytos, todėl irgi nelengva jas rasti, bet visada galima prašyti pagalbos raktinėje“, – pabrėžia Jurgita.

Daugiau skaitykite čia.