Tinklalapio logotipas
Grįžti

Žygimantas Pavilionis. Pasaulyje užaugusi Lietuvėlė, arba kaip laimėti referendumą dėl ateities
event 2018-05-08 domain Delfi.lt

Žygimantas Pavilionis. Pasaulyje užaugusi Lietuvėlė, arba kaip laimėti referendumą dėl ateities
„Mes esame Lietuvėlė, Mažoji Lietuva“, „mes ne airiai; visi esame lietuviai“, „žinoma, kad mes grįšime“. Iki šiol negaliu užmiršti šių žodžių, kuriuos ištarė nuoširdūs Airijos lietuvių vaikai, kuriuos šį šeštadienį sutikau Dublino ir Cavano lituanistinėse mokyklėlėse.

Šie vaikai puikiai kalba trimis, keturiomis, net penkiomis ar šešiomis kalbomis. Tėvai į šiuos vaikus įdeda viską: jiems skiria savaitgalius, sunkiai uždirbtus pinigus, todėl vaikams gerai sekasi ne tik lietuviškose, bet ir airiškose mokyklose. Visi šie vaikai jau gimdami gauna teisę būti Airijos piliečiais ir sulaukę 18-os metų turi rinktis, kurią pilietybę – Lietuvos ar Airijos – pasirinkti. Šie vaikai bus gerai integruoti į Airijos visuomenę, tačiau, nepaisant to, jie vis tiek gali jaustis esantys lietuviai.
 
„Keturių vėjų“ bei kitose Airijos lietuvių mokyklose per keturiolika narystės ES metų užaugę bei lietuvių kalbą išmokę, mūsų istoriją bei kultūrą pažinę vaikai mintimis ruošiasi grįžti į Lietuvą. Tikėtina, kad jie turės gerus darbus, ilgainiui į Lietuvą atves investicijas, kurs bendras įmones, o gal ir patys įsikurs Lietuvoje – juk ne jie, o jų tėvai priėmė (dažniausiai sunkų) sprendimą palikti Tėvynę. Tikiu, kad šie Europos Sąjungoje gimę vaikai, sugrįžę į Lietuvą, ją neatpažįstamai pakeis. Kol didelė dalis Airijoje gimusių vaikų užaugs, praeis keturiasdešimt metų, kai Lietuva yra laisva. Šiems vaikams turime plačiai atverti kelią į Lietuvą, kad išaugtume iki keturių, o gal ir daugiau milijonų, kaip užaugo Airija ar Izraelis. Lietuva gali tapti panaši į Airiją ir dar geresne valstybe, kuria didžiuosis visi lietuviai be išimčių, valstybe, į kurią norės grįžti išeiviai čia kurti šeimas, nevaržomai lavinti savo vaikus bei užsidirbti oriam gyvenimui.
 
Tačiau bėda ta, kad tokių lietuviška dvasia augančių vaikų Airijoje nėra daug – iš 16 tūkst. Airijoje gyvenančių vaikų tik 5–7 procentai. Taigi kyla natūralus pavojus, kad tik vienas iš dešimties liks tikras lietuvis, o kiti asimiliuosis ir taps airiais ir, tikėtina, į Lietuva negrįš. Įdomu, kad panašus Airijoje gyvenančių lietuvių skaičius balsuoja ir Lietuvos rinkimuose. Manau, kad yra tiesioginis ryšys tarp vaikų, kurie lanko lituanistines mokyklėles, juos palaikančių tėvų ir savanorių mokytojų ir tų, kurie dalyvauja Lietuvos rinkimuose.
 
Daugiau skaitykite čia.