„Erasmus+“: neužmirštami įspūdžiai ir neįkainojama patirtis

Grįžti

„Erasmus+“: neužmirštami įspūdžiai ir neįkainojama patirtis
event 2019-04-01 domain Žinauviska.lt label_outline Projektai ir konkursai

„Erasmus+“: neužmirštami įspūdžiai ir neįkainojama patirtis

Neretai sakoma, kad mokytis reikia visą gyvenimą. „Ką išmoksi – ant pečių nenešiosi“, – byloja liaudies išmintis. Visgi smagiausios mokymosi patirtys sukaupiamos ne mokykloje ar universitete, o dalyvaujant neformaliajame ugdyme. Būtent siekis sudaryti sąlygas Europos jaunimui mokytis neformalioje aplinkoje ir yra vienas iš pagrindinių „Erasmus+“ švietimo, profesinio mokymo, jaunimo ir sporto rėmimo programos tikslų. Pradėta vykdyti dar 2014-aisiais (tuo metu Europos Sąjungoje darbo neturėjo beveik 6 mln. jaunuolių) programa tęsis iki 2020-ųjų. Pagal ją daugiau kaip 4 mln. europiečių bus suteikta galimybių mokytis, stažuotis, įgyti patirties ir savanoriauti užsienyje.

Pagrindiniai programos tikslai ir įgyvendinami veiksmai

„Erasmus+“ programa siekiama:

  • Stiprinti jaunų žmonių, įskaitant mažiau galimybių turinčių, dalyvavimą demokratiniame gyvenime ir darbo rinkoje, aktyvų pilietiškumą, kultūrų dialogą, socialinę įtrauktį ir solidarumą;
  • Neformaliojo ugdymo metodais tobulinti jaunų žmonių ir su jaunimu dirbančių asmenų kompetencijas, stiprinant jaunimo sektoriaus ir darbo rinkos ryšį;
  • Gerinti darbo su jaunimu kokybę, ypač skatinant organizacijų, veikiančių jaunimo srityje ar kitų suinteresuotų šalių sustiprintą bendradarbiavimą;
  • Prisidėti prie jaunimo politikos reformų vietiniu, regioniniu ir nacionaliniu lygmeniu (žiniomis ir faktais grįsta jaunimo politika; neformaliojo ugdymo pripažinimas; gerosios praktikos sklaida);
  • Stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą ir mobilumą mokymosi tikslais jaunimo srityje.

Programos tikslams pasiekti įgyvendinami 3 pagrindiniai veiksmai: mobilumas mokymosi tikslais, bendradarbiavimas inovacijų ir keitimosi gerąja patirtimi tikslais bei politinių reformų rėmimas.

Vieni populiariausių projektų – jaunimo mainai

Jaunimo mainai – tai jaunų (13–30 metų) žmonių grupių iš bent dviejų skirtingų šalių susitikimai bendrai veiklai, kurios metu nagrinėjama pasirinkta aktuali tema (jaunų žmonių nedarbas, sveika gyvensena, verslumas, aplinkosauga ir kt.). Vien 2017-aisiais šia galimybe pasinaudojo daugiau nei 100 000 jaunų europiečių. Jaunimo mainų programas administruoja jaunimo organizacijos, neformalios jaunimo grupės arba kitos organizacijos, kurios iš teikusiųjų paraiškas jaunuolių ir atrenka dalyvius. Mainų projektai trunka nuo 5 iki 21 dienos neįskaičiuojant kelionės laiko. Jų metu tobulinamos jaunų žmonių kompetencijos taikant neformaliojo ugdymo metodus: dirbant grupėse, per sportines veiklas, kūrybines dirbtuves, taikant vaidmenų žaidimus ar simuliacijas ir kt. Motyvuoti, organizacinių ir vadovavimo gebėjimų turintys jaunuoliai, kuriems yra sukakę 18 metų, gali tapti jaunimo mainų grupės vadovais. Mainų programų dalyvių įgyta patirtis bei dalyvavimas projekte patvirtinami pažymėjimu „Youthpass“.

Kiekviena šalis atneša naujų patirčių

Aktyvi abiturientė Deimantė Bakaitytė yra tikra „Erasmus+“ ekspertė – mergina dalyvavo net keturiuose jaunimo mainuose bei trijuose mokymo kursuose. Jos aplankytų šalių sąraše puikuojasi Lenkija, Italija, Turkija, Airija, Gruzija, Olandija, Portugalija ir Liuksemburgas. Pirmą kartą Deimantė šia galimybe pasinaudojo būdama septyniolikos metų. Mergina atsitiktinai pamatė skelbimą internete ir paskatinta tėvų nusprendė vykti.

Kaip vieną įsimintiniausių akimirkų iš mainų Deimantė įvardija nuotykį Olandijoje. „Organizatoriai liepė susikrauti kuprines, nes turėjome vykti į iššūkį gamtoje, tačiau tas ,,iššūkis“ buvo labai netikėtas – reikėjo išgyventi keturias dienas be pinigų, maisto ir gyvenamosios vietos. Tikrai nebūčiau pagalvojusi, kad Olandijoje bus tiek gerų žmonių, kurie duos nemokamų ledų už penkių minučių stalų tvarkymą, paveš automobiliu, kur reikės, net jei važiuos visai kita kryptimi, ar priims šešis nepažįstamuosius nakvoti į savo namus ir dar vakarą užpildys nuostabiausiais kelionių pasakojimais“, – pasakoja mergina.

Deimantė visiems nuoširdžiai linki nors kartą patiems pabandyti, ką reiškia „Erasmus+“. „To papasakoti neįmanoma, tai reikia pajausti,“ –  tikina mergina. „Kiekviena šalis atneša naujų patirčių, atrandi save, o svarbiausia – sutinki tokius nuostabius žmones, kurių gyvenime nebūtum sutikęs. „Erasmus+“ – tai ne vien keliavimas, tai ir kultūrų pažinimas, tarpkultūrinis bendravimas, kalbos tobulinimas ir pilnas įspūdžių bagažas, kuris liks širdyje dar ilgai“.

Tad ko lauki? Išsirink jaunimo organizaciją, vykdančią „Erasmus+“ projektus, pildyk paraiškas ir galbūt jau kitą mėnesį galėsi mėgautis Ispanijos saule ir diskutuoti apie Europos politikos ateitį! Nepražiopsok puikių galimybių, juk kiekviena patirtis išmoko ko nors naujo!

Daugiau apie „Erasmus+“ galimybes gali sužinoti čia ir čia.

Šaltiniai: Eurodesk Lietuva.