2020-uosius numatoma paskelbti Mokyklų bendruomenių, Tautodailės ir UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metais

Grįžti

2020-uosius numatoma paskelbti Mokyklų bendruomenių, Tautodailės ir UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metais
event 2019-05-14 domain Švietimo informacinių technologijų centras label_outline Aktualijos

2020-uosius numatoma paskelbti Mokyklų bendruomenių, Tautodailės ir UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metais

Seimas po svarstymo pritarė Seimo nutarimų projektams (Nr. XIIIP-3307(2), Nr. XIIIP-3320(2), Nr. XIIIP-3324(2), kuriais siūloma 2020-uosius paskelbti Mokyklų bendruomenių, Tautodailės ir UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metais. Tam, kad jie būtų priimti, Seimas turės balsuoti dar kartą.

2020-uosius skelbti Mokyklų bendruomenių metais pasiūlė Lietuvos moksleivių sąjunga. Nutarimo projekte pabrėžiama, kad saugi aplinka, pagrįsta visų mokyklos bendruomenės narių pasitikėjimu ir bendradarbiavimu, tinkamas emocinio intelekto ugdymas yra vieni svarbiausių aspektų, norint pasiekti gerų akademinių rezultatų ir užaugti aktyviu, sąmoningu piliečiu. Svarstomu projektu siekiama atkreipti dėmesį į būtinybę gerinti emocinę aplinką mokyklose, suartinti ir sutelkti bendram darbui mokyklos bendruomenes siekiant įveikti smurto ir patyčių iššūkius. Dokumente pažymima, kad švietimo pagalbos teikimo sistema Lietuvoje stokoja efektyvumo. „Nuo 2017 m. rugsėjo 1 d. kiekvienoje mokykloje 400 mokinių paslaugas turi teikti vienas psichologas, tačiau 2018 m. Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atliktos švietimo būklės analizės duomenimis, net 51 proc. mokyklų psichologo neturi“, – teigiama projekte.

2020-uosius paskelbti Tautodailės metais siūloma atsižvelgiant į tai, kad kitais metais sukanka 130 metų, kai gimė Lietuvos dailės istorikas ir kritikas, grafikas, lietuvių profesionalios muziejininkystės pradininkas, nusipelnęs meno veikėjas Paulius Galaunė. Kaip pabrėžiama dokumente, už Pauliaus Galaunės nuopelnus tautodailės plėtrai, jo vardu pavadinta geriausiems Lietuvos tautodailininkams skiriama premija, Kultūros ministerijos įsteigta dar 1976 m. Anot iniciatorių, be tautodailės būtų sunku užtikrinti lietuviškosios kryždirbystės tradicijos tęstinumą, kurio siekis įtvirtintas 2001 metais įtraukus Lietuvos kryždirbystę į UNESCO Žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevrų sąrašą. Be to, tautodailininkų dėka populiarėja tautinio kostiumo, kalvystės, medžio skulptūros sritys.

Seimo nutarimo projekte dėl 2020-ųjų paskelbimo UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metais pabrėžiama, kad šiais metais Vilniaus istorinis centras mini 25 metų, Kernavės archeologinė vietovė – 15 metų, 2020 m. Kuršių nerija minės 20 metų, Struvės geodezinis lankas – 15 metų įrašymo į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą sukaktį. Iniciatoriai atkreipia dėmesį, kad kiekvienai valstybei yra didelė garbė ir atsakomybė savo šalyje turėti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įrašytų kultūros ir gamtos paveldo objektų ar vietovių.