Gabus klaipėdietis iš gausios šeimos: kad ir kaip tėvams finansiškai nepatogu, mokytis mes skatinami nuolat

Grįžti

Gabus klaipėdietis iš gausios šeimos: kad ir kaip tėvams finansiškai nepatogu, mokytis mes skatinami nuolat
event 2019-09-10 domain Nacionalinė švietimo agentūra

Gabus klaipėdietis iš gausios šeimos: kad ir kaip tėvams finansiškai nepatogu, mokytis mes skatinami nuolat

Vilniaus universitetas (VU) išdalino 100 specialių gimtadienio stipendijų. Stipendijos skirtos šiais metais įstojusiems studentams, jomis siekta paskatinti gabius, tačiau su finansiniais iššūkiais susiduriančius moksleivius siekti aukštojo mokslo. Vienas iš stipendijos gavėjų Lukas Šiaulys teigia, kad tokia stipendija suteiks galimybę pirmaisiais metais susikoncentruoti į mokslus, nes nereikės studijų derinti su darbu.

„Esu iš Klaipėdos, mūsų šeimoje yra 8 vaikai, keturi iš jų nepilnamečiai, mokosi mokykloje. Tai, kad esame gausi šeima yra didžiulė mūsų stiprybė, vienas kitą visuomet labai palaikome, tačiau tėvams tenka itin atidžiai skaičiuoti, planuoti finansines išlaidas, kartais pagelbėja ir seneliai. Tiesa, su broliais ir seserimis visados stengėmės užsidirbti patys – sugalvodavome įvairiausių „projektų“, kad nusipirktume trokštamą daiktą“, – pasakoja pirmakursis L. Šiaulys.

„Mes, vaikai, šeimoje visuomet skatinami mokytis, nors kiekvieno iš mūsų studijos, būreliai reiškia dar didesnę finansinę įtampą šeimoje. Šis tėvų pasirinktas kelias sunkus ir aš jų pastangas labai vertinu. Jausdamas didelį palaikymą mokyklą baigiau itin gerais rezultatais. Planuodamas studijas žinojau, kad jos bus didelis finansinis iššūkis mano šeimai, dėl to blogai jaučiausi, planavau dirbti. Sužinojęs apie galimybę gauti papildomą stipendiją nė nedvejojau. Jaučiuosi tvirčiau žinodamas, kad pirmaisiais studijų metais galėsiu nedirbti ir 100 procentu susitelkti į mokslus – juk įstojau į intensyvią šviesos technologijų studijų programą Vilniaus universiteto Fizikos fakultete“, – tikina L. Šiaulys.

Statistiniai duomenys atskleidžia, kad beveik pusė VU gimtadienio stipendiją gavusių studentų yra pirmieji, kurie siekia aukštojo mokslo savo šeimoje. Daugiausia paraiškų buvo gauta iš jaunuolių, kurie kilę iš daugiavaikių šeimų arba yra našlaičiai, o vidutinės pajamos vienam asmeniui šeimoje per mėnesį siekia 145,23 eurų.

„Esame įsitikinę, kad aukštasis mokslas turi būti prieinamas pagal sugebėjimus, bet nepriklausomai nuo žmogaus finansinės padėties ar kitų aplinkybių. Todėl šiemet VU 440 gimtadienio proga nusprendėme įsteigti specialias stipendijas, kurios skatintų gabius moksleivius siekti aukštojo mokslo, net jeigu finansinio palaikymo iš šeimos pritrūksta. Tikime, kad tokia priemonė gali prisidėti prie socialinės atskirties mažinimo mūsų šalyje. Žengėme žingsnį tikėdamiesi pralaužti ledus, parodydami, kad atrodytų paprasta priemonė – stipendija – gali nulemti labai daug, o tokios iniciatyvos gali imtis ir socialiai atsakingi verslai, valstybė“, – teigia VU bendruomenės reikalų prorektorė dr. Birutė Švedaitė-Sakalauskė. Ji pridūrė, kad paraiškų skaičius, jų statistiniai pjūviai rodo – tokia priemonė kaip paskata mokytis jaunuoliams labai reikalinga.

Daugiausia stipendijas gavusių jaunuolių studijuoja VU Filologijos fakultete, VU Gyvybės mokslų centre, VU Medicinos fakultete, VU Matematikos ir informatikos fakultete, VU Filosofijos fakultete. Dauguma šios stipendijos gavėjų yra kilę iš regionų, pvz., Naujosios Akmenės, Mažeikių, Šilalės, Klaipėdos, Šakių, Jonavos, Rokiškio ir t. t.

VU 440 stipendija bus išmokama kas mėnesį, į nurodytas studentų sąskaitas 10 mėnesių pervedant po 200 eurų. Šios sumos užtenka bendrabučio kambario nuomai, viešajam transportui ir kitoms būtinosioms išlaidoms, pvz., pietums universitete, telefono sąskaitai apmokėti. Studentai gali pasinaudoti ir kitomis VU siūlomomis stipendijomis.

Vilniaus universiteto inf.