Interviu su NASA stažuotoju Deividu Čelkiu: kaip patekti į NASA?

Grįžti

Interviu su NASA stažuotoju Deividu Čelkiu: kaip patekti į NASA?
event 2020-02-11 domain Žinauviska.lt

Interviu su NASA stažuotoju Deividu Čelkiu: kaip patekti į NASA?

Galimybė pamatyti garsiosios JAV kosmoso agentūros NASA darbą iš arti ir prisidėti prie jos vykdomų mokslinių projektų gabiems jaunuoliams jau senokai nebėra neįgyvendinama svajonė. Kasmet nuo 2015 metų Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) organizuojamas stažuočių NASA programos konkursas progą įgyti praktinių žinių Silicio slėnyje jau suteikė 21 lietuviui studentui. Šiemet nacionaliniame konkurse varžėsi net 30 studentų iš įvairių Lietuvos universitetų, o išskirtinė galimybė atlikti 16 savaičių trunkančią rudens stažuotę NASA Ames mokslinių tyrimų centre teko 4 iš jų. Tarp laimingųjų – ir KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto Transporto priemonių inžinerijos ketvirtakursis Deividas Čelkys. Gargžduose užaugęs ir Gargždų „Vaivorykštės“ gimnaziją baigęs vaikinas yra puikus įrodymas, jog ne tik prestižines didžiųjų miestų mokyklas baigę jaunuoliai gali pasiekti aukštų rezultatų.

Papasakok apie savo stažuotę. Kokioje srityje Tau tenka dirbti? Kas paskatino pasinaudoti šia galimybe ir kaip vyko atranka?

Dirbu NASA Ames tyrimų centre, Aeromechanikos skyriuje. Daugiausiai tenka dirbti su vertikaliai pakylančiais ir nusileidžiančiais bei bepiločiais orlaiviais. Pasinaudoti galimybe atlikti praktiką NASA Ames tyrimų centre paskatino nuolatinis noras sužinoti daugiau ir išbandyti kažką naujo. Taip pat didelę reikšmę turėjo draugų, jau buvusių NASA stažuotėje, pasidalinimas patirtimi ir palaikymas. Atranka yra sudaryta iš dviejų etapų, pirmąjį atrankos etapą vykdo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), antrąjį – NASA. Turėjau pateikti paraišką MITA, kurioje reikėjo pagrįsti savo kompetenciją pagal NASA pasirinktų projektų sąraše pateiktus reikalavimus. Taip pat reikėjo nurodyti stažuotės aktualumą pačiam sau.

 Daugelis NASA įsivaizduoja kaip paslaptingą mokslo centrą iš fantastinio filmo. Kaip iš tikrųjų viskas vyksta kosmoso agentūroje? Su kokiais lūkesčiais ir išankstiniais nusistatymais pats vykai į Ameriką? Koks buvo pirmasis įspūdis?

Atvykus į Kaliforniją tikrai pasijutau kaip filme, nes daugybę vietų atpažinau iš prieš tai matytų filmų. Atvykus į NASA Ames tyrimų centrą buvau nustebintas žmonių draugiškumu ir jų noru padėti. Pačiame NASA centre vyko begalė turų, kurių metu sužinojau daugiau apie būsimus ir jau vystomus projektus. Prieš dvi savaites teko aplankyti NASA Reaktyvinio judėjimo laboratoriją ir NASA Armstrongo skrydžių tyrimų centrą. Juose taip pat sužinojau apie jų vykdomus projektus ir turėjau galimybę pabūti valdymo kambaryje, kuriame buvo atliekamos svarbios operacijos skrydžių į kosmosą metu. Tikėjausi, jog žmonės bus be galo protingi ir linkę padėti. Lūkesčiai pasiteisino, sakyčiau, su kaupu.

Kaip atrodo Tavo darbo vieta? Kas yra Tavo kolegos?

Aeromechanikos skyriuje esame 9 praktikantai. Turime savo ofisą ir kiekvienas po atskirą darbo erdvę. 6 iš 9 mano kolegų yra amerikiečiai, o vienas iš trijų užsieniečių yra mano draugas – Tomas Narbuntas, kuris taip pat studijuoja Kauno technologijos universitete. Labai džiaugiuosi, jog kartu su draugu buvome atrinkti stažuotis NASA ir mus abu pasirinko dirbti į tą patį skyrių.

Lietuva – maža šalis. Ar teko patirti nesusipratimų bandant paaiškinti, iš kur atvykai?

Tikrai teko, nes daugelis net nebuvo girdėję apie šią šalį, bet pačiame NASA centre beveik visi žmonės žinojo, kas yra Lietuva ir kurią žemėlapio vietą ji užima.

Kaip šiuo metu atrodo Tavo kasdienis gyvenimas Kalifornijoje? Ar daug vietovių jau spėjai apkeliauti? Kas labiausiai nustebino?

Nuo pirmadienio iki penktadienio dirbu, tačiau stengiuosi išnaudoti galimybę ir nuvykti kažkur savaitgaliais. Labai daug apkeliauti nespėjau, nes trūksta laiko. Tačiau Aeromechanikos skyrius skatina įsitraukti į įvairias veiklas ir sužinoti daugiau apie Kalifornijos kultūrą, todėl yra vykdomos išvykos į kitus NASA centrus. Labiausiai nustebino Los Andželo miestas, į kurį nuvykome turo po NASA Reaktyvinio judėjimo laboratoriją ir NASA Armstrongo skrydžių tyrimų centrą metu. Taip pat labai patiko Josemičio nacionalinis parkas ir South Lake Tahoe miestas.

Kam labiausiai esi dėkingas už savo akademinę sėkmę ir kas, Tavo manymu, ją lemia? Ar buvai vienas iš tų vaikų, svajojusių tapti astronautais?

Labiausiai už akademinę sėkmę esu dėkingas Kauno technologijos universitetui ir dėstytojams, kurie jame dirba. Jų įtraukimas paskaitų metu dar labiau paskatino siekti aukštesnių tikslų ir domėtis naujausiomis technologijomis. Vienas iš svarbiausių akademinę sėkmę lemiančių faktorių yra noras tobulėti ir įvairių galimybių išnaudojimas, nes jų tikrai yra. Vaikystėje buvo daug svajonių, o tapti astronautu, manau, yra dažniausia vaiko svajonė. Visi pomėgiai vaikystėje buvo susiję su inžinerine sritimi, o būdamas paauglys jau žinojau, kad norėsiu juo tapti.

Ką patartum kitiems jauniems žmonėms, svarstantiems apie stažuotę NASA?

Jeigu yra noras atlikti stažuotę NASA, tuomet būtų naudinga susirasti stažuotės projektų aprašymus ir suprasti, ar veiklos yra artimos studijų sričiai ir ar įdomios pačiam interesantui. Ir kitas patarimas – dalyvauti atrankoje į NASA stažuotę (šypsosi).

Kuo, be mokslinės veiklos, užsiimi laisvalaikiu?

Domiuosi automobiliais, kitomis transporto priemonėmis ir technologijų pritaikymu jose. Kompozitinės medžiagos ir jų pritaikymas transporto priemonių laikančiojoje konstrukcijoje yra viena iš sričių, kuriai irgi skiriu savo laisvą laiką. Taip pat mėgstu domėtis elektronikos prietaisais ir jų technologijomis. Kol mokiausi mokykloje, šokau breiką ir vaidinau Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre.

Kokie Tavo ateities planai? Ketini po studijų dirbti Lietuvoje ar labiau traukia užsienio valstybės?

Po bakalauro studijų planuoju tęsti savo akademinį kelią magistrantūros studijose. Dirbti norėčiau Lietuvoje, bet neatmetu galimybės išvažiuoti į trumpas komandiruotes užsienyje ir pasisemti įvairesnės patirties.

Stažuočių NASA programa vykdoma pagal Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) dvišalio bendradarbiavimo susitarimą dėl tarptautinės stažuočių programos. Tik 12 pasaulio šalių ir Europos kosmoso agentūra turi sutartis su NASA bei gali siųsti savo studentus į vasaros ir rudens stažuotes. Stažuotes finansuoja MITA Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos lėšomis. Atrankoje gali dalyvauti visi puikiai besimokantys ir Lietuvoje bakalauro arba magistro laipsnį suteikiančiose gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ar matematikos studijų programose studijuojantys jaunuoliai.

Susidomėjai? Projektų aprašymus gali rasti www.mita.lrv.lt.

Šaltiniai: Eurodesk Lietuva.