Klubas Panevėžyje, kuriame vaikai mokosi būti kartu

Grįžti

Klubas Panevėžyje, kuriame vaikai mokosi būti kartu
event 2019-07-25 label_outline Aktualijos

Klubas Panevėžyje, kuriame vaikai mokosi būti kartu

Sandra Lopetaitė

„Kas bus šiandien po pamokų?“ – kasdien ryte klausia dešimtmetis panevėžietis Žilvinas, kuris turi autizmo spektro sutrikimą. Jam svarbu žinoti,  kokia diena jo laukia ir kam reikia iš anksto nusiteikti. „Gal norėtum į „Vaikų klubą“? Šiandien vaflių kepimo diena!“ – pasiūlo mama ir berniukas, akivaizdžiai patenkintas, palinksi galvą. Net jei mokykloje nutiks kažkas erzinančio, bus lengviau su tuo susidoroti, žinant, kad sudėtingasis dienos laikotarpis tikrai baigsis ir bus galimybė pailsėti ramioje, saugioje aplinkoje. O mamai diena bus rami, nes ji tikra, kad vaikas tas kelias valandas iki vakaro pailsės, pažais aktyviai kieme, pavalgys šviežiai paruošto šilto maisto, pabendraus su kitais vaikais ar „Vaikų klubo“ ugdytojomis, nuvažiuos į baseiną ar į batutų salę, nueis į  šalia „Vaikų klubo“ esančią biblioteką. Taigi, jos berniukas turės beveik tokią pat dieną, kokią turi visi kiti dešimtmečiai berniukai. Turėti įprastą bendraamžiams dienos rutiną – šis, kaip ir kiti dalykai, vaikams su raidos sutrikimais nėra savaime suprantamas dalykas. Ją reikia sukurti.

Naujojo dienos centro įkūrimo pradžia - 2017-ųjų ruduo, kai aktyvūs Panevėžio tėvai, auginantys autizmo spektro sutrikimą turinčius vaikus, įsteigė viešąją įstaigą „Panevėžio lietaus vaikai“ ir pateikė Panevėžio miesto savivaldybei prašymą inicijuoti dienos užimtumo paslaugų atsiradimą mieste. Tuo pat metu vyko A.Bandzos vaikų globos namų reorganizacija, todėl šių namų direktorius gavo siūlymą teikti naujas paslaugas. Po gerokai užsitęsusių biurokratinių procedūrų Panevėžio miesto savivaldybėje - šeimų dienos globos poreikio vertinimas bei viešųjų paslaugos pirkimų įgyvendinimas - 2019 metų sausio mėnesį vaikai pradėjo lankyti A.Bandzos socialinių paslaugų namuose įkurtą dienos centrą, neoficialiai vadinamą „Vaikų klubu“. Šios įstaigos infrastruktūra yra puiki tokiai veiklai vystyti – globos namai įsikūrusę mieste, 3 hektarų ploto teritorijoje, gamtos apsuptyje. Investicijų iš Norvegijos dėka įrengtos sporto ir vaikų žaidimų aikštelės. Pastatatai neseniai suremontuoti. Susirinkę po pamokų iš įvairių Panevėžio mokyklų, vaikai turi galimybę pailsėti kiekvienas savo atskirame kambaryje, kuriame yra ir lova, ir rašomasis stalas, o pailsėję prisijungti veikloms, kurias kasdien organizuoja socialinės darbutojos. Klube taip pat suteikiamos logopedo, psichologo, kineziterapeuto paslaugos. Dienos centrą jau lanko 10 vaikų nuo 7 iki 16 metų amžiaus.

Įdomus sutapimas, kad dienos centro teritorija ribojasi su Panevėžio Beržų progimnazija, kurioje dar 2017-ųjų rudenį buvo įsteigta pirmoji klasė Panevėžyje, skirta vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimą. Dabar yra jau dvi tokios klasės – pirmokų ir antrokų. Dalis vaikų iš šios mokyklos lanko dienos centrą, taigi jų tėvams nereikia rūpintis vaikų atvežimu po pamokų – „Vaikų klubo“ darbuotojos kasdien nueina jų pasitikti. Taip mokykla ir dienos centras sėkmingai bendradarbiauja, užtikrindami vaikų ugdymą ir pilnavertį visos dienos užimtumą. 

Tėvų rolė šiame projekte taip pat labai svarbi. Dienos centro įsteigimas yra puikus tėvų bendruomenės ir įstaigos bendradarbiavimo pavyzdys. Reikėjo nemažai susitikimų ir pokalbių, kad abi pusės viena kitą gerai suprastų: tėvai išsakytų savo vaikų poreikį, o potencialūs paslaugos tiekėjai įsivertintų, kurią šių poreikių dalį jie gali patenkinti. Tėvai nuo pat pirmojo susitikimo pabrėžė tai, kad paslaugų kokybė turi būti aukšta, todėl būsimo dienos centro personalas pradėjo mokytis pažinti autizmą ir bendrauti su autizmo spektro sutrikimą turinčiais vaikais dar gerokai prieš pradedant veiklą. Tam puikiai tiko Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ organizuoti „Attention Autism“ mokymai su lektore iš Jungtinės Karalystės Gina Davies. Tėvai ir toliau aktyviai dalyvauja dienos centro veikloje: prisideda prie aplinkos tvarkymo, patalpų papuošimo šventėms, inicijuoja išvykas, pramogas. Suprasdami, kad kasdieninis bendravimas su vaikais, turinčiais įvairiausių problemų, gali būti rimtas iššūkis net patį geriausią pasiruošimą turintiems specialistams, tėvai organizuoja reguliarius personalo savitarpio pagalbos pokalbius su psichologe. Vaikai augs, jų poreikiai ir galimybės keisis, artimas ryšys su tėvais užtikrins, kad „Vaikų klubas“ būtų pasiruošęs, kiek leis galimybės, kuo labiau prisitaikyti prie kiekvieno „klubiečio“ poreikių ir interesų. 

Visi autistiški vaikai, nepaisant juos vienijančio „F kodo“ yra asmenybės, kurios skirtingai suvokia ir draugystę, ir socialiai priimtiną žaidimą. Ką jau kalbėti apie vaiko emocijas, kurios dažnai dar ne visai ir pačiam sąmoningai suprantamos! Centro ugdytojos turi būti pasiruošusios greitai emocijų kaitai ir konfliktinių situacijų sprendimui, jos jau puikiai žino kurių vaikų “bangos nesutampa”, t.y. vaikai dar neišmoko tinkamo socialinio bendradarbiavimo tarpusavyje, todėl iš anksto stengiasi apgalvoti situacijas, kad kontaktas būtų sklandus ir priimtinas abiem pusėm. Grupėje visuomet turi būti pakankamai pasiruošusių padėti žmonių, kai tenka su vaiku atsiskirti nuo kitų tam, kad nurimus audroms, būtų galima vėl sugįžti. Štai taip, mažais žingsniukais, vyksta pagrindinė ir pati svarbiausia pamoka – džiaugtis buvimu kartu su kitais, kurti bendras šventes, bendras tradicijas ir ritualus.  

VšĮ „Panevėžio lietaus vaikai“ šiais metais įgyvendina dar kelis projektus, skirtus šeimoms, kuriose auga vaikai, turintys autizmo spektro sutrikimą: vaikų sporto projektą „Socializuojamės aktyviai žaisdami“ bei tėvų savitarpio pagalbos projektą „Laimingi tėvai - laimingi vaikai“. Vasarą bus organizuojama jau tradicine tapusi dienos stovykla.  Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės visus panevėžiečius, kuriems autizmo tema yra aktuali ar įdomi. Ypač laukiami savanoriai, galintys pabūti su vaikais, kol jų tėvai dalyvauja savitarpio pagalbos grupėse, taip savanoriauti vasaros dienos stovykloje. Jei susidomėjote, rašykite adresu: paneveziolietausvaikai@gmail.com.

Mūsų naujienas galite rasti „Facebook“ paskyroje „Panevėžio lietaus vaikai“.

Straipsnis buvo publikuotas Lietuvos autizmo asociacijos žurnale „Lietaus vaikai“, kuris yra leidžiamas įgyvendinant Periodinių leidinių neįgaliesiems leidybos ir platinimo 2019 metais projektą, finansuojamą per Neįgaliųjų reikalų departamentą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.