KTU ir „LaisvėsTV“ pagalba mokytojams: „MokyklaPlius“ pamoka trunka tik 15 minučių

Grįžti

KTU ir „LaisvėsTV“ pagalba mokytojams: „MokyklaPlius“ pamoka trunka tik 15 minučių
event 2020-05-15 domain Nacionalinė švietimo agentūra label_outline Projektai ir konkursai

KTU ir „LaisvėsTV“ pagalba mokytojams: „MokyklaPlius“ pamoka trunka tik 15 minučių

„Nesijaudinkite, jei vaizdo pamoka neatitiks jūsų ar kitų įsivaizduojamo idealo. Juk ne šventieji, o darbštieji puodus lipdo. Padėkime vieni kitiems ir tada visi kartu įveiksime šį iššūkį!“ – tokiais žodžiais nuolat kritikuojamus Lietuvos mokytojus karantino metu drąsina visuomenininkas, KTU Socialinių humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas dr. Ainius Lašas.

Jis kartu su kitais entuziastais virtualioje aplinkoje sukūrė operatyvų pagalbos įrankį, kuris skirtas su šiuo metu su nuotolinio mokymo iššūkiais besidorojantiems pedagogams. Mokytojų palaikymo ir solidarumo idėja pasirodė verta pastangų ir žurnalistui, laidų vedėjui Andriui Tapinui, todėl prie KTU iniciatyvos „MokyklaPlius“ prisijungė „Laisvės TV“ komanda.

„Kartais atrodo, kad tam tikra prasme galbūt reikėjo tokio koronaviruso atėjimo, kad mes, visuomenė, priimtume sprendimus, kuriems iki tol nebūtume radę pakankamai laiko. Aš manau, kad nepaisant visų skundų, nuovargio ir lūžinėjančių sistemų, visi labai daug ko išmoko ir dar mokosi. Visų pirma – aktyviau naudotis technologijomis, kas ateityje kiekvienai mokyklai bus naudinga“, – ir juokaudamas, ir rimtai kalba A. Tapinas.

Anot jo, tokia priverstine tvarka jau dabar Lietuvoje padarytas nuotolinio mokymo proveržis – tereikia tęsti ir plėtoti veiklas. „Jeigu mes Lietuvoje būtume tai darę sava eiga, o ne prispirti karantino, tai būtų užtrukę gerokai ilgiau“, – neabejoja žurnalistas, kurio iniciatyva išsirutuliojo ir gerai žinoma akcija „Laikykitės, medikai!“.

KTU docento A. Lašo manymu, mokytojams šiuo metu dirbti tikrai nelengva. „Pandemija buvo tas veiksnys, kuris priverstinai stumtelėjo visas mokymo įstaigas į nuotolinį mokymą. Atsirado daug papildomo streso mokytojams, nes reikėjo ne tik kurti nuotolinį turinį, bet įvaldyti naujus mokymo įrankius, pergalvoti užduotis, užtikrinti sklandų mokymosi procesą bei suteikti atgalinį ryšį. Tokioje situacijoje norėjosi padėti mokytojams bent vienu aspektu“.

Tokių pasvarstymų rezultatas – per daugiau kaip savaitę interneto pasaulį išvydusi visiems interneto vartotojams atvirai prieinama platforma, kurioje mokytojai gali rasti naudingų ir lengvai pritaikomų lietuviškų vaizdo pamokų.

Pamokos – greitos ir lanksčios

KTU sukurtoje aplinkoje publikuojamos įvairių disciplinų 15 minučių trukmės vaizdo pamokos, kuriomis dalijasi pedagogai iš Lietuvos mokyklų. Platformoje galima rasti medžiagos, kuri skirta dirbti su moksleiviais nuo pirmos iki paskutinės klasės.

„Vaizdo pamokos tikslas nėra pakeisti gyvas pamokas, o tiesiog suteikti papildomą instrumentą mokytojams ir mokiniams, kuriuo būtų galima lengvai pasinaudoti. Būtent todėl ir nusprendėme pavadinti projektą „MokyklaPlius“, nes tikime, kad jis suteikia papildomą pridėtinę vertę“, – sako A. Lašas.

Anot jo, edukologijos psichologai kalba apie tai, kad suaugęs žmogus paskaitoje gali išlaikyti dėmesį maždaug 20 minučių. „Žiūrint vaizdo pamokas tas dėmesys dar labiau sutrumpėja, nes informacija pateikiama įrašo pavidalu. Be to, pamoka yra skirta ne suaugusiems, o vaikams. Taigi nusprendėme, kad nereiktų viršyti 15 minučių ribos“, – paaiškina A. Lašas, paklaustas, kodėl vienos vaizdo pamokos įrašas trunka tik ketvirtį valandos.

Jo ir kitų specialistų nuomone, per tokį laiko tarpą galima paaiškinti ganėtinai išsamiai vieną ar kitą sąvoką, pateikti pavyzdžius ar instrukcijas. 15 minučių pakanka glaustai išdėstyti temos esmę: taip paliekama galimybė mokytojams toliau patiems kurti pamokos turinį, atsižvelgiant į konkrečius savo mokinių poreikius.

A. Tapinas pabrėžia, kad privalumų turi ir elementarus techninis sprendimas: vaizdo pamokos talpinamos naudojant „YouTube“ platformą. „Manau, ji yra priimtina ir tinkama moksleiviams – jiems patinka jutubas, jie mėgsta tai, taigi suprantama, kad šis projektas daromas jų natūralioje aplinkoje“.

Jis sutinka, kad projektas „MokyklaPlius“ su KTU – ne vienintelis įrankis interneto lobynuose ir Lietuvos padangėje. Lietuvos švietime jau gerokai anksčiau vykdyti įvairūs projektai, propagavę vaizdo pamokas ar kitas nuotolinio mokymo priemones, tačiau neretai apie juos nieko nežino plačioji visuomenė. Tokių atvejų išaiškėjo, kai A. Tapinas ėmėsi dalintis informacija apie vaizdo pamokų galimybę socialiniuose tinkluose.

„Aš manau, kad daugelio visuomeninių projektų problema, kad jie neturi pakankamai garsios sklaidos, jeigu net mes, dirbantys su informacija, apie juos sužinom tik dabar ir pirmą kartą. O, pavyzdžiui, atskiras projektas veikia keletą metų. Na, matyt, trūksta to išviešinimo. Čia tikrai yra tokia sisteminė problema, ir ne tiktai su švietimu, juk yra daug kultūrinių projektų ir kitų dalykų“, – pasakoja A. Tapinas.

Anot jo, galima to priežastis – maksimalus susikoncentravimas į produkto kūrimą, bet ne į jo viešinimą.  „Tokiu atveju nebelieka nei noro, nei jėgų, nei galimybių, nei finansų parduoti tą projektą. Aš turiu omeny parduoti visuomenei plačiąja prasme. Tai aš sakyčiau, kad mes čia labai gražiai bendradarbiaujam su universitetu ir mokytojais, kai turinys yra kuriamas vienos pusės, o kita pusė pasinaudoja savo didesniais ar mažesniais sklaidos kanalais“.

Kviečia solidarizuotis ir kitas mokyklas

Projektas „MokyklaPlius“ pirmąją dieną startavo pateikdamas tik 17 vaizdo pamokų, tačiau vos per keletą dienų jų apimtys išsiplėtė iki pusšimčio.

Spontaniškai gimusios iniciatyvos organizatoriai dėkingi tiems, kurie pirmieji sureagavo į solidarumo kvietimą ir pateikė vaizdo pamokas. Į projektą aktyviai įsijungė Kauno LSMU gimnazija, Ugnės Karvelis gimnazija, Kauno „Saulės“ gimnazija, KTU Inžinerijos licėjus, Kauno Jono ir Petro Vileišių mokykla, „Matklubo“ vadovė Vilija Dabrišienė, gamtos ir tiksliųjų mokslų mokykla „Kauno Tvirtovės VII Fortas“.

„Mūsų ambicijos trumpuoju laikotarpiu yra gana paprastos – iki šio mėnesio pabaigos sukurti 100+ video pamokų! “ –  sako A. Lašas ir ragina visą mokytojų bendruomenę aktyviai prisijungti ir padėti sukurti kuo daugiau kokybiško ir šiuo metu aktualaus nuotolinio turinio.

Jis mano, kad geriausia paskata mokytojams dalintis pamokomis naujoje platformoje yra užkrečiantis kolegų pavyzdys. „Kai matai gausėjantį vaizdo pamokų skaičių ir konkrečią naudą savo klasėms, tada ir pats įsidrąsini. Juk mūsų tikslas nėra sukurti kažkokias idealias pamokas, bet tiesiog pagelbėti vieni kitiems šiuo nelengvu laikotarpiu“.

Visus Lietuvos mokytojus prie iniciatyvos „MokyklaPlius“ kviečia jungtis ir A. Tapinas: „Laikykitės, mokytojai! Tai, be abejonės, būtų gražus ir abstraktus palinkėjimas, tačiau pridėsiu konkrečiau. Labai noriu paskatinti pagalvoti apie tai, kaip dar galėtume eiti koja kojon su technologijomis ir progresu. Suprantu, kad tai daug kam yra iššūkis, bet labai įdomus iššūkis. Dabar vykstančio technologinio proveržio įgūdžiai yra svarbūs, o susiklosčiusi situacija suteikia unikalią progą juos sustiprinti ir pasidalinti su vaikais. Sena ir banali patarlė „Ko išmoksi, ant pečių nenešiosi“ galioja visiems“.

Kauno technologijos universiteto informacija

Nuotraukose: Andrius Tapinas (Asmeninio arch. nuotr.), Ainius Lašas (KTU nuotr.)