Kviečiame į diskusiją „Permąstant Europą: 1989 reikšmė šiandienai“

Grįžti

Kviečiame į diskusiją „Permąstant Europą: 1989 reikšmė šiandienai“
event 2019-10-28 domain Nacionalinė švietimo agentūra

Kviečiame į diskusiją „Permąstant Europą: 1989 reikšmė šiandienai“

 

Europa susiduria su nauja krize: kyla nauji politiniai ir socialiniai judėjimai, kurie kritikos objektu pasirenka laivės, demokratijos ir suvienytos Europos idealus. Jeigu šie idealai telkė pasipriešinimui 1989 m., šiandien jie tampa visuomenių poliarizacijos ir fragmentacijos šaltiniu. Vieniems šie metai simbolizuoja kovą už laisvę, vienybę ir savivaldą: nuo protestų Maidano aikštėje 2014 m. iki gyvosios žmonių juostos Honkonge, surengtos per 30 Baltijos kelio sukaktį. Regione, 1989 m. atmintis ypač supolitinta: Aksominė revoliucija pasitelkiama kaip simbolis visuomenės protestuose prieš valdžios veiksmus Čekijoje bei Slovakijoje; Rumunijoje ar Lenkijoje jauni žmonės reikalauja išlaikyti ir atnaujinti įsipareigojimą XX a. demokratinius judėjimus įkvėpusioms idėjoms. Antra vertus, 1989 m. tampa tuo istoriniu momentu, kuris susiejamas su savivaldos, laisvės pažado neišpildymu ir akstinu peržiūrėti ir pertvarkyti politinę tikrovę.Tokia atminties prasmės įvairovė rodo, jog vyksta kolizijos ne tik dėl praeities prasmių.

1989 m. tapo tuo centru, kuriame susiduria skirtinos politinės ateities vizijos. Todėl kviečiame į diskusiją, skirtą 1989 m. permąstymui: ar šiandien praradome 1989 m. pasipriešinimą įkvėpusius idealus ir ar per naują turime jiems įsipareigoti? Kokios atminties formos apie demokratines revoliucijas šiandien egzistuoja ir kokia jų prasmė telkiant politiniam aktyvumui ar pilietinio nepaklusnumo akcijoms šiandien?

Atviros Lietuvos fondas kviečia lapkričio 11 d. 18.00-19.30 val. į viešą diskusiją „Permąstant Europą: 1989 reikšmė šiandienai“.

Renginio programa:

1989 m. rekonceptualizacija: skirianti atmintis ir politinės jos implikacijos

Prof. James Mark ir Tobias Rupprecht, Exetero Universitetas, Didžioji Britanija (knygos „1989: Global History of Eastern Europe“, Cambridge University Press, 2019) 

1989 m. kaip ateities pažadas: ar jis išpildytas?

Adamas Reichardt, žurnalo Naujoji Rytų Europa vyriausias redaktorius. Lenkija

Europos pavasaris 2.0 – pilietinė visuomenė po 2019

Wojciechas Przybylski, Visegrad Insight vyriausias redaktorius, fondo Res Publica pirmininkas, Lenkija

Viešą diskusiją moderuos Simona Merkinaitė.

Diskusija vyks Atviros Lietuvos fondo namuose, konferencijų salėje (IV a.) Didžioji g. 5, Vilniuje anglų kalba.

***Diskusija yra dalis bendro Atviros Lietuvos fondo ir Res Publica Fondo (Lenkija) bei Jan Nowak-Jezioranski College of Eastern Europe (Lenkija) vykdomo projekto “Rethinking the Democratic Future: Lessons from the 20th Century”.Projekto tikslas – permąstyti demokratinių revoliucijų palikimą dabarties politinio aktyvumo ir pilietinio nepaklusnumo formų kontekste, išnaudojant 30 metų sukaktį, kaip kvietimą diskusijai apie demokratiją, laisvę, pilietinį aktyvumą ir Europos ateitį.

Atviros Lietuvos fondo informacija