Norvegijos tyrėjai: kaip atsiranda patyčios ir kaip su jomis kovoti?

Grįžti

Norvegijos tyrėjai: kaip atsiranda patyčios ir kaip su jomis kovoti?
event 2019-08-14 domain Lrytas.lt label_outline Spaudos apžvalga

Norvegijos tyrėjai: kaip atsiranda patyčios ir kaip su jomis kovoti?

Patyčios – pasaulinis reiškinys. Praeitų metų gale, beveik tuo pačiu metu, kai pasaulį apskriejo video įrašas, kuriame apsiverkęs paauglys iš JAV skundžiasi, kad iš jo mokykloje tyčiojasi, Norvegijos psichologai, patyčių tyrėjai, pedagogai ir socialiniai antropologai pasidalino savo mintimis apie tai kas yra patyčios ir kaip su jomis kovoti. Jie gvildeno tokius klausimus, kaip ar visi geba tyčiotis, ar gali egzistuoti mokykla, kurioje nėra patyčių, kaip atsiranda tas, kuris tyčiojasi, bei ką išgyvena tas, kuris tyčiojasi.

Ar visi geba tyčiotis? „Taip, – atsako psichologas, – tam tikrose situacijose visi“.

„Mes turime moralės normas, bet visuose mumyse slypi agresijos komponentas,“ – sako socialinis antropologas ir teigia, kad reikšmės turi ir visuomeninis paveldas.

Kaip susiformuoja besityčiojantis žmogus?

Mona Solberg iš Bergeno sveikatos tyrimų centro vaikams ir jaunimui tyrinėja patyčias devynmetėje mokykloje. Jos paklausinėjome pirmos.

Ką jaučia vaikai, kurie tyčiojasi?

Jie pasižymi tuo, kad juos šiek tiek kamuoja nerimas ir depresija. Lyginant su vaikais iš kurių tyčiojamasi, jie labiau pasitiki savimi. Augančiam vaikui yra labai svarbu draugai. Vaikai, kurie tyčiojasi, dažniausiai nėra vieniši. Tai sakytina apie besityčiojančius vaikus, kurie yra populiarūs. Jie stipriai įtakoja savo vienmečius ir turi jiems galią,“ – pasakojo tyrėja Norvegijos švietimo žurnalui „Utdanning“ („Išsilavinimas“).

Daugiau skaitykite čia.