Šiais metais daugiau stojančiųjų galės pretenduoti į aukštąsias mokyklas

Grįžti

Šiais metais daugiau stojančiųjų galės pretenduoti į aukštąsias mokyklas
event 2020-02-06 domain Švietimo, mokslo ir sporto ministerija label_outline Aktualijos

Šiais metais daugiau stojančiųjų galės pretenduoti į aukštąsias mokyklas

Jau šią savaitę, vasario 6–7 dienomis Vilniuje vyks kasmetinė paroda „Studijos“. Jos metu veiks Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos stendas, kuriame dirbs karjeros konsultantai, LAMA BPO, Valstybinio studijų fondo, Švietimo mainų paramos fondo, Nacionalinės švietimo agentūros ir Studijų kokybės vertinimo centro atstovai. Kviečiame jame apsilankyti abiturientus ir, artėjant įtemptam ruošimosi egzaminams laikotarpiui, gauti atsakymus į visus jiems rūpimus klausimus iš pirmų lūpų.

Dalijamės Nacionalinės švietimo agentūros direktoriaus pavaduotojos pareigas laikinai einančios Astos Ranonytės atsakymais ir patarimais abiturientams.


Kuo mokykliniai brandos egzaminai skiriasi nuo valstybinių?

Jie skiriasi savo struktūra, vykdymu ir rezultatų panaudojimo galimybėmis. Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas yra vienintelis, kuris turi abu tipus: ir valstybinį, ir mokyklinį. Kiti egzaminai yra arba valstybiniai, arba mokykliniai. Jeigu ketinate studijuoti aukštosiose mokyklose, jums yra reikalingas valstybinio brandos egzamino rezultatas. Jei ketinate tik baigti mokyklą ir dar neturite planų, ką veiksite po jos baigimo, galite rinktis ir mokyklinius egzaminus.
Mokykliniai egzaminai yra vykdomi pačioje mokykloje, o valstybiniai brandos egzaminai vyksta tik nustatytą dieną ne mokinio mokykloje, o egzaminų centre ir jų vertinimas yra centralizuotas. Tai reiškia, kad vertinami anoniminiai užkoduoti mokinių darbai ir juos vertina mokiniams nežinomi vertintojai. Taip pat noriu paminėti, kad mokyklinį egzaminą galima laikyti ne tik konkrečią dieną, bet ir jam ruoštis ugdymo procese, pavyzdžiui, atliekant brandos darbą. Brandos darbas yra rengiamas ir vienuoliktoje, ir dvyliktoje klasėje ir yra užskaitomas kaip mokyklinio brandos egzamino rezultatas.

Kiek egzaminų laikyti?

Mokyklai baigti užtenka pasirinkti du brandos egzaminus – jie gali būti tiek mokykliniai, tiek valstybiniai. Jei ketinate studijuoti Lietuvos ar kitos šalies užsienio aukštosiose mokyklose, natūralu, kad egzaminų reikia pasirinkti daugiau, maksimalus jų skaičius yra 6+1. Privalomas yra lietuvių kalbos ir literatūros valstybinis arba mokyklinis egzaminas, kitus 6 galite rinktis savo nuožiūra, priklausomai nuo to, kokią studijų kryptį ketinate rinktis.

Kaip pasiruošti egzaminui?

Ruoštis reikėtų ne iš vakaro. Egzaminas yra procesas susidedantis iš kelių etapų ir pats egzamino vykdymo laikas, tos kelios valandos, yra tik ilgo proceso dalis. Reikėtų koncentruotis tiek dalykiniam, tiek ir psichologiniam pasirengimui. Manau, kad nuoseklus planavimas ir aiškaus tikslo turėjimas yra vieni svarbiausių dalykų. Kai žinote, kodėl jums reikia egzamino, jūsų motyvacija ir pasirengimas yra daug geresnės kokybės, dėl to tikėtina, kad pasieksite aukštesnių rezultatų.

Ką daryti, jei nesu patenkintas egzaminų rezultatais?

Ir po valstybinio, ir po mokyklinio egzamino rezultatų paskelbimo mokiniai turi galimybę apeliacinei komisijai pateikti prašymą dar kartą įvertinti jų darbą. Po valstybinio brandos egzamino rezultatų paskelbimo prašymui pateikti yra skirtos dvi darbo dienos. Mokiniai prieš teikdami apeliacijos prašymą turi galimybę susipažinti su savo atliktu darbu rezultatų viešinimo sistemoje, jam priskirtu galutiniu įvertinimu ir pačia užduoties vertinimo instrukcija. Taip pat mokiniai gali parašyti ir argumentuotą paaiškinimą, kodėl jie nesutinka su pateiktu įvertinimu. Žinoma, tos dvi darbo dienos yra skirtos ne tik procedūroms atlikti, bet ir įsivertinti, ar dėl gauto rezultato yra atsakinga tik vertintojų komanda.

Kas bus, jei neišlaikysiu egzamino?

Gyvenimas tęsis. Egzaminai savo rezultatu ir jo panaudojimu yra skirtingi. Jeigu yra neišlaikomas lietuvių kalbos ir literatūros valstybinis brandos egzaminas pagrindinėje sesijoje, mokiniui yra sudarytos galimybės atvykti į pakartotinę sesiją ir laikyti mokyklinį brandos egzaminą, nes šis egzaminas yra privalomas ir būtinas atestatui gauti. Jeigu yra neišlaikyti kiti egzaminai, kiekvienam mokiniui yra sudarytos galimybės po metų, pasitempus, pasiruošus papildomai ir įvertinus, ar tikrai tas egzaminas jam yra reikalingas, sugrįžti ir jau kaip buvusiam mokiniui arba eksternui išsilaikyti egzaminą ir pagerinti savo rezultatą.

Ką svarbu žinoti apie šių metų brandos egzaminus?

2020 metų valstybiniai ir mokykliniai brandos egzaminai yra suplanuoti vykdyti pagal mokiniams iš anksto žinomą tvarką. Jokių netikėtumų, naujovių ir pokyčių nėra numatyta. 

Vaizdo įrašą su atsakymais galima rasti čia.