Silpna švietimo sistema kai kam krauna pelnus

Grįžti

Silpna švietimo sistema kai kam krauna pelnus
event 2019-08-13 domain Diena.lt label_outline Spaudos apžvalga

Silpna švietimo sistema kai kam krauna pelnus

Valstybė nesugeba tinkamai finansuoti vaikų švietimo. Dar blogiau – prieš dešimt metų įvykdžius švietimo reformą leista nešti mokinio krepšelį į privačias mokyklas, o tai skatina nelygybę ir leidžia verslininkams krautis pelnus.

"Kas gali paneigti, kad privatininkai yra finansiškai suinteresuoti, jog Lietuvos švietimo sistema veiktų kuo neefektyviau?" – svarstė prof. Romas Lazutka.

– Teigiate, kad laisvas pasirinkimas neštis mokinio krepšelį kur nori veikia prieš visuomenės interesą. Kodėl?

– Labiausiai todėl, kad tai segreguoja, diferencijuoja vaikus.

Švietimo sistema, kaip ir kitos, tarkime, viešojo transporto, sveikatos apsaugos, yra sukurta ir veikia visuomenės mastu, ir tada laikoma, kad ji yra gera. Pavyzdžiui, miesto transporto sistema yra subsidijuojama savivaldybės, nes iš keleivių nesurenka pakankamai pinigų. Jeigu aš nesinaudoju viešuoju transportu, ar tai reiškia, kad galiu sakyti miesto valdžiai: jūs man duokite krepšelį – tuos pinigus, kuriuos mokėdamas mokesčius jums sumoku, kad galėtumėte išlaikyti viešąjį transportą – ir aš už juos nusipirksiu benzino savo automobiliui. Ir jeigu kiti taip pradėtų daryti, bilietai vis labiau brangtų, viešojo transporto sistema suirtų.

Daugiau skaitykite čia.