Specialistės patarimai nežinios kamuojamiems abiturientams: kaip išsirinkti profesiją?

Grįžti

Specialistės patarimai nežinios kamuojamiems abiturientams: kaip išsirinkti profesiją?
event 2019-06-26 domain 15min.lt label_outline Spaudos apžvalga

Specialistės patarimai nežinios kamuojamiems abiturientams: kaip išsirinkti profesiją?

Šių metų brandos egzaminų pagrindinė sesija jau baigta. Kaip ir kasmet, abiturientai pasiskirstys į dvi grupes: žinančius ir vis dar nenutuokiančius, kokią specialybę ar net studijų sritį rinksis. Savo įžvalgomis ir patarimais, kaip priimti tinkamiausią sprendimą renkantis profesiją, dalinasi karjeros specialistė, Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos doc. dr. Ilona Tandzegolskienė.

Atsakymas, nuo kada reikėtų pradėti svarstyti apie būsimą specialybę, pasak pašnekovės, nėra toks paprastas: „Galvoti ir kalbėti apie profesijos pasirinkimą, jam ruoštis reikėtų jau nuo darželio, tačiau tikrąją pasirinkimo svarbą ir vertę paprastai pradeda suvokti tik 15–16 metų paaugliai. Jie jau supranta, kas yra prestižas, kas jiems yra įdomu bei kiek tam tikra specialybė gali juos atskleisti“. 

Moteris tikina, kad svarbiausia yra ne nuo kada, o kaip mes vaikus privedame prie gebėjimo kritiškai vertinti, analizuoti, reflektuoti ir galiausiai – prie sprendimo priėmimo.

„Aš visada siūlau eiti su vaikais į įstaigas, įmones, kviestis tėvus, kad šie pristatytų savo profesijas. Tokiu būdu ne tik pasakojimas formuotų tam tikrą vaizdinį, bet vaikai patys gautų progą, kaip sakoma, „užsidėti tuos batus ir pabandyti“. Reiktų nueiti į, pavyzdžiui, grikių fabriką, pasižiūrėti, kaip ten vyksta darbas. Ten jie užuostų kvapus, suprastų, ar jiems patinka tai, ką užuodžia, girdi, taip pat sužinotų, koks jausmas yra būti užsidėjus tą baltą chalatą ir daryti tai, ką daro darbuotojai fabrike“, – sako I.Tandzegolskienė.

Daugiau skaitykite čia.