Startuoja ateities ECIU universitetas: diegs iššūkiais grįstą mokymąsi

Grįžti

Startuoja ateities ECIU universitetas: diegs iššūkiais grįstą mokymąsi
event 2019-11-08 domain Nacionalinė švietimo agentūra

Startuoja ateities ECIU universitetas: diegs iššūkiais grįstą mokymąsi

Europos inovatyviųjų universitetų konsorciumui (ECIU), kurio narys yra ir Kauno technologijos universitetas, Europos Komisija patikėjo diegti inovatyvų ir pilotinį aukštojo mokslo modelį Europoje. Jį vykdys nuo šiandien startavęs jungtinis ECIU universitetas –  pirmasis Europoje, kurio studentai ir tyrėjai bendradarbiauja su miestais ir įmonėmis, spręsdami realaus gyvenimo iššūkius.

Vakar, lapkričio 7 d., pažymėdami Europos Sąjungos (ES) ECIU universitetui suteiktą Europos universiteto statusą, 11 ECIU narių pradėjo susitikimą Barselonoje ir pristatė oficialų inovatyvaus universiteto modelį.

Realios problemos – realūs sprendimai

Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) rektoriaus Eugenijaus Valatkos, ECIU universitetas, kaip Europos universitetų iniciatyvos dalis, yra neatidėliotinas ir būtinas.

„Universitetai turi prisitaikyti prie sparčiai kintančio pasaulio. KTU buvimas ECIU universiteto dalimi suteikia puikią galimybę atnaujinti visą studijų sistemą bei užtikrinti, kad esame pasirengę ateičiai. ECIU universitetas remsis iššūkiais grindžiamu mokymusi vietoje Europoje vyraujančio laipsnį suteikiančio aukštojo mokslo modelio. Universitetai yra neabejotinai svarbiausias veiksnys Europai, sprendžiant didžiuosius visuomenės iššūkius, o iššūkiais grįstas požiūris yra priemonė tam pasiekti“, – sako šiandien Barselonoje viešintis E. Valatka.

KTU Studentų atstovybės prezidentas Augustinas Laimonas Bytautas pabrėžia, kad vienas svarbiausių dalykų, kurį suteiks ECIU universitetas, yra praktinis požiūris į studijas: realios problemos, realūs sprendimai, realūs rezultatai.

„Studentas turės galimybę daryti tikrą poveikį. Antra nauda jam yra daugiakultūrinė patirtis – studentai įgis tarptautinį išsilavinimą. Trečia – unikalus mobilumas bei galimybė pasirinkti geriausius kiekvienos šalies ar universiteto dalykus visoje Europoje, taip pat pasirenkant mikrokreditus tose aukštosiose mokyklose, kurios specializuojasi tam tikrose srityse“, – sako jis.

A.L. Bytauto teigimu, jį asmeniškai žavi idėja, kad būnant studentu, galima dalyvauti pasaulinio masto projekte, o taip pat tai suteikia galimybę išgirsti studento balsą ne tik universitete, bet ir Europoje“, – pabrėžia jis.

Susitikimai Briuselyje ir Barselonoje

ECIU universiteto paraiška laimėjo tarp 17 tarptautinių iniciatyvų Europos Komisijos (EK) finansavimą po to, kai buvo paskelbtas kvietimas teikti paraiškas projektams „Europos universitetai“. Šis projektas yra ES programos „Erasmus+“ dalis.

Visi 17 Europos universitetų aljansų vakar, lapkričio 7d., susirinko Briuselyje, aptarti Europos universitetų iniciatyvos aukštojo mokslo institucijų transformaciją. Renginyje dalyvavo Europos Komisijos narys Tibor Navracsics ir kiti Europos ministrai atsakingi už aukštąjį mokslą.

Tą pačią dieną oficialų ECIU universiteto susitikimą pirmą kartą surengė ir ECIU narė iš Ispanijos – Autonominis Barselonos universitetas (UAB), įsikūręs Bellaterra miestelyje. ECIU universiteto valdyba čia posėdžiavo lapkričio 7 ir 8 dienomis.

Nauja ugdymo koncepcija

Per trejus metus ECIU universiteto projektui bus skirta 5 milijonai eurų. Aljanso tikslas – sukurti naują tarptautinio universiteto koncepciją, peržengiančią „Erasmus+“ mobilumo programų ir tarptautinių ryšių sąvokas, naudojant naujus akademinius, tyrimų ir perkėlimo metodus, kurie yra lankstesni, tarptautiškesni ir pagrįsti realaus gyvenimo problemų sprendimu.

Pirmasis susitikimas Barselonoje atspindi pirmuosius žingsnius brėžiant gaires projekto pilotinei programai.

Mokymasis universitete bus grindžiamas iššūkių sprendimu, tarptautiniu mobilumu ir universitetų bendradarbiavimu. Visi besimokantys gaus mikrokreditus, trumpiems, itin specializuotiems mokymo kursams bei kompetencijų „pasą“, kuris suteiks individualizuotą studento žinių ir įgūdžių įvertinimą.

Tyrimai ir inovacijos, poveikis visuomenei sprendžiant iššūkius

Kalbant apie mokslinius tyrimus ir žinių perdavimą, bus sukurtos fizinės ir virtualios inovacijų laboratorijos, kuriose universitetų tyrėjai galės tiesiogiai bendradarbiauti su įmonėmis ir institucijomis nustatydami ir stebėdami projektus.

Be to, bus įsteigti trys Iššūkių inovacijų centrai (angl. Challenge Innovation Hubs): Europos Šiaurėje – Linčiopinge, Centre – Hamburge ir Pietuose – Barselonoje.

ECIU universitete besimokantys studentai, tyrėjai ir darbuotojai iš universitetų bei įmonių partnerių, visuomeninių organizacijų suvienys jėgas tarpdisciplininių problemų sprendimui. Žinios bus įgyjamos dalyvaujant atitinkamuose akademiniuose kursuose, o prireikus – atliekant pažangius tyrimus.

Šiame bandomajame etape ECIU universitetas sutelkia dėmesį į iššūkius, susijusius su Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi 11 tikslu: „Padaryti miestus ir žmonių gyvenvietes įtraukiančias, saugias, atsparias ir tvarias“.

ECIU universitetas remiasi aukšto akademinio lygio mokymosi moduliais, kuriuos siūlo pramonės ir visuomenės partneriai. Bendradarbiaujant su suinteresuotosiomis šalimis kuriami nauji, atviri ir lengvai prieinami mikrokreditai.

Iššūkiais grįstas mokymas ir mokymasis bei inovacijos

ECIU universitetas taip įsteigs Švietimo inovacijų laboratorijas – fizines ir virtualias erdves, kuriose dėstytojai galės diegti naujoves ir vesti paskaitas susitikti su kolegomis ir dalytis patirtimi. Švietimo inovacijos yra skatinamos kartu su studentais, pramonės atstovais bei visuomeninėmis organizacijomis.

Bus steigiami ir inovacijų centrai, kurie bus naudojami kaip fizinės ir virtualios vietos, derinant atvirus inovacijų metodus. Reikiamas poveikis sukuriamas apjungiant žmones iš skirtingų disciplinų bei profesijų, turinčius skirtingas žinias, įgūdžius bei patirtį. Tai taip pat skatins mokslininkų, regioninių ir tarptautinių suinteresuotųjų šalių visuotinę sąveiką.

Apibendrinant, bus sukurtas naujas universitetas, kuris paremtas visuomenės, piliečių ir pramonės poreikiais. Universitetas suteiks galimybę dirbti kartu visoje Europoje ir ieškoti sprendimo būdų ilgalaikių plėtros tikslų įgyvendinimui.

Apie ECIU organizaciją

Įkurtas 1997-asiais, Europos inovatyviųjų universitetų konsorciumas ECIU vienija universitetus – inovacijų pionierius – iš 14 Europos šalių bei Meksikos. KTU prisijungė prie ECIU veiklos 2016-aisiais.

ECIU priklausantys universitetai: Tventės universitetas (Nyderlandai), Linčiopingo universitetas (Švedija), Hamburgo technologijos universitetas (Vokietija), Autonominis Barselonos universitetas (Ispanija), Alborgo universitetas (Danija), Aveiro universitetas (Portugalija), Dublino universitetas (Airija), , Kauno technologijos universitetas (Lietuva), Stavangerio universitetas (Norvegija), Trento universitetas (Italija), Tamperės technologijos universitetas (Suomija).

Asocijuotas partneris: Nacionalinis mokslų institutas (Prancūzija)

ECIU fondo partneris: Monterėjaus technologijos universitetas (Meksika).

Pramonės suinteresuotosios šalys: „Airbus”, „Cisco“, „Engineering Ingegneria Informatica S.p.A.“, „Ericsson AB“, „Hella Lithuania“, „Intel“, „Lietuvos Energija“, „Lyse Group“, „NXP“, „Ponsse“, „Sandoz Industrial Products S.p.A. Gruppo Novartis“, „Sick AG“, „Suez Environment“ bei Barselonos ir Cerdanyola miesto tarybos.

Daugiau informacijos rasite čia: https://www.eciu.org/eciu-university

Kauno technologijos universiteto informacija