Vaikai įrodė – nereikalingi daiktai gali tapti namų puošmena ar smagiu žaidimu

Grįžti

Vaikai įrodė – nereikalingi daiktai gali tapti namų puošmena ar smagiu žaidimu
event 2019-12-04 domain Nacionalinė švietimo agentūra label_outline Projektai ir konkursai

Vaikai įrodė – nereikalingi daiktai gali tapti namų puošmena ar smagiu žaidimu

Specialistai teigia, kad vaikai geriausiai įsimena tai, kas vaizdinga ir ką galima pritaikyti praktiškai. Todėl iniciatyva „Kita forma“ pakvietė šalies darželinukus ir moksleivius dalyvauti neįprastame festivalyje. Ar kada galėjote pagalvoti, kad gėrimų kamšteliai gali atgimti vėžio pavidalu? O brolio ar sesės nebenaudojamas čiulptukas ir išaugti rūbai taptų smagiu stalo žaidimu visai šeimai? Galvodami kaip panaudoti jau nebereikalingus daiktus, vaikai nustebino ir pedagogus, ir konkurso rengėjus. „Smagu matyti, kad daugeliui įprastos atliekos po kūrybiško prisilietimo tapo naujais, gražiais ir svarbiausia – funkcionaliais daiktais. Mažiau išmesti, ilgiau naudoti, perdaryti ir iš naujo atrasti išmokę vaikai, tikiu, kad ir ateityje bus linkę daugiau tausoti aplinką“, – įsitikinusi didžiausios licencijuotos pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos specialistė Asta Burbaitė.

Nepraleidžia nei vieno konkurso

Konkursas „Kita forma“ – tai jau septintus metus vykdoma iniciatyva, skatinanti Lietuvos moksleivius į savo aplinką pažvelgti kūrėjo akimis ir namuose randamus medžiagų likučius bei nereikalingus daiktus paversti vėl naudojamomis namų ar mokymo įstaigų dekoro detalėmis, interjero akcentais, aksesuarais, baldais, žaidimais, dovanomis ar kitais jų pačių sukurtais daiktais. Talentingiausių mokinių darbai - demonstruoti specialioje parodoje Adomo Mickevičiaus bibliotekoje. „Projektas ypatingas tuo, kad leidžia praktiškai pajusti, kad turint noro ir kūrybinio polėkio daikto gyvenimą iš linijinio – turinčio pradžią ir pabaigą, galima paversti nesibaigiančiu, uždaru ratu. Labai džiugina tai, jog kasmet pamatome didelį skaičių pedagogų, kurie stengiasi auklėtiniams suteikti progą mokytis antrinio panaudojimo, tausojimo ir tvarumo“, – sako iniciatyvos „Kita forma“ renginio koordinatorė Liepa Vaitkevičiūtė.

Skirtingo amžiaus vaikai: ikimokyklinukai, 1-4 klasių, 5-8 klasių ir 9-12 klasių mokiniai varžėsi keliose kategorijose. Galėjo gaminti eko objektus arba žaidimus. „Mes į konkursą atvežėme „Laiko mašiną“. Ją konstravome iš dėžių. Kai kurios panaudotos net 3 kartus. Anksčiau tarnavo kaip pakuotė, paskui buvo kalėdinio pašto akcentas. Konkursui mes ją supjaustėme ir pavertėme „Laiko mašina“, - pasakoja Joniškio rajono Gasčiūnų pagrindinės mokyklos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Aldona Mameniškienė. Pedagogės teigimu, konkursas ne tik moko tvaraus vartojimo, bet tampa ir puikia priežastimi keisti vartojimo įpročius, pavyzdžiui, išmokti kaip apsipirkti parduotuvėje perkant kuo mažiau nereikalingų daiktų. Dėl šios priežasties, mokytoja su savo auklėtiniais konkurse stengiasi dalyvaut kasmet. Jų pastangos apdovanotos - jiems atiteko „Facebook“ publikos simpatijos.

Išradingiausiems konkurso dalyviams – prizai

Atvykę į apdovanojimų ceremoniją vaikai savo žinias apie ekologiją ir tvarų vartojimą praplėtė dar labiau. Išbandė įvairias ekologines iniciatyvas specialiose dirbtuvėse. Išaiškinti ir konkurso nugalėtojai. Renginio komisijai teko nelengvas darbas nuspręsti, kas labiausiai verti prizų.  „Patys darbai – tai gaminiai, kurie gali būti naudojami. Daug kas pažiūri ir sako: „vau!“. Aš irgi noriu tai turėti namuose. Yra net tokių darbų, kurie galėtų būti naudojami plačiam vartojimui. O svarbiausia, kad savo darbu prisidedame prie aplinkosaugos. Mes saugomės patys nuo savęs, juk mokomės gyventi draugiškai su gamta. To mūsų vartotojiška visuomenė dar neišmoko“, - sako Vilniaus savivaldybės ekologė, renginio komisijos narė Ona Motiejūnaitė. Nuspręsta, kad šiemet konkurse „Kita forma“ geriausiai šias savybes eko objektų kategorijoje atskleidė Šiaulių miesto lopšelio-darželio „Salduvė“ auklėtiniai ir jų darbas „Mūsų ąžuoliukas“, Vilniaus „Žiburio“ pradinės mokyklos mokinė Agota Žydelytė ir jos darbas „Išgelbėtas vėžiukas“, Vilniaus J.Basanavičiaus progimnazijos 6-7 klasių mokiniai ir jų darbas „Žydinti obelis“ bei Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijos mokinys Tomas Dručiūnas ir jo darbas „Lempa iš vandentiekio vamzdžių“. Žaidimų kategorijoje laurus skynė  Jonavos r. Žeimių mokyklos-daugiafunkcio centro Barupės skyriaus ikimokyklininukai ir jų žaidimas „Atrask tokį patį“, Vilniaus „Žiburio“ pradinės mokyklos moksleivių darbas „Lėlių namai“, Elektrėnų meno mokyklos mokinė Smiltė Uksaitė ir žaidimas „Katytės takelis“, Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijos 10 klasės mokinė Laima Plėšnytė ir jos žaidimas „Kilimas šaškės“.

„Svarbiausia buvo tai, jog darbas atrodytų estetiškai ir būtų panaudojamas praktiškai. Tai svarbu, nes į savo namus norėtume įsileisti tik gražiai, tvarkingai padarytą daiktą. Žaisti norėtume tik praktiškai panaudojamą žaidimą. Konkursu siekiame sukurti tikrai naudojamus daiktus, kuriuos galėtume paliesti, išbandyti, o ne tik pažiūrėti“, - komentuodama konkurso rezultatus sakė Liepa Vaitkevičiūtė. Visi laureatai buvo apdovanoti prizais, kuriuos įsteigė VšĮ „Žaliasis taškas“. Ikimokyklinio amžiaus vaikų ir 1-4 klasių mokinių amžiaus grupių laimėtojai savo ugdymo įstaigose sulauks spektaklio „Kontis ir Tvarkius“, o 5-8 ir 9-12 klasių mokinių amžiaus grupės gavo dovanų čekius, kuriuos galės išleisti kūrybinėms priemonėms arba ugdančiai pramogai. Toks čekis, atiteko ir publikos numylėtiniams. O kiekvienas mokytojas, kuris padėjo mokiniams ruoštis šiam konkursui - gavo Seimo nario Simono Gentvilo įsteigtas dovanas.

Organizatorių informacija