Metodiniai leidiniai pedagogams ir 9-12 klasių mokiniams savižudybių prevencijos tema

Grįžti

Metodiniai leidiniai pedagogams ir 9-12 klasių mokiniams savižudybių prevencijos tema
event 2022-01-17 domain Nacionalinė švietimo agentūra

Metodiniai leidiniai pedagogams ir 9-12 klasių mokiniams savižudybių prevencijos tema

Savižudybės reiškinys – vis dar vienas aktualiausių mūsų laikų iššūkių. Lietuva, pagal jaunų žmonių savižudybių skaičių, vis dar pirmauja Europoje. Higienos instituto duomenimis, 2020 metais Lietuvoje nusižudė trisdešimt (30) jaunų žmonių (13−21 metų amžiaus grupėje). Derėtų susimąstyti, nes net ir ne krizės metu įvairūs gyvenimo pokyčiai žmonėms yra nemažas ir keliantis stresą iššūkis. Tačiau siaučianti pasaulinė pandemija, privertusi gyventi neįprastomis sąlygoms, ją lydintis karantinas, socialinių kontaktų ribojimai ir ekonominės pasekmės − reikšmingai veikia jaunų žmonių emocinę savijautą. Šeimos gyvenimo, mokymosi, neformaliojo ugdymo proceso ir laisvalaikio leidimo pasikeitimai sukelia daug įtampos ir sunkių išgyvenimų.

Pateikiami Nacionalinės švietimo agentūros parengti metodiniai leidiniai pedagogams ir 9-12 klasių mokiniams savižudybių prevencijos tema.

Leidiniuose „Kaip atpažinti savižudybės krizę išgyvenantį paauglį ir jam padėti“ ir „Savižudybės krizė. Ką svarbu žinoti paaugliams ir jaunimui“ aprašomas savižudybės problemos aktualumas, pateikiamos galimos savižudybės priežastys, aptariami rizikos veiksniai ir ženklai, įvardijamos pagalbos formos savižudybės krizę išgyvenančiam paaugliui, pateikiami nukreipimai ieškantiems pagalbos. Medžiagoje paaugliai ras atsakymus į klausimus „Kuo galiu padėti sau, kai kyla minčių apie savižudybę?“, „Kuo galiu padėti kitam, galvojančiam apie savižudybę?“.

 

Leidiniai yra viešinami Švietimo portalo metodinės medžiagos saugykloje, kurioje mokytojai gali rasti ir daigiau naudingos medžiagos organizuojant ugdymo procesą. Metodiniai leidiniai saugykloje gali būti randami suvedus paieškoje raktinį žodį „savižudybė“ ar „prevencija“.

Metodinės medžiagos saugykloje yra kaupiama metodinė medžiaga, skirta mokytojui. Atkreipiame dėmesį, kad Nacionalinė švietimo agentūra nėra atsakinga už kitų autorių metodinės medžiagos naudojimą. Joje pateikiama asmeninė autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su oficialia organizacijos pozicija. Viešinama medžiaga yra rekomendacinė ir dėl jos naudojimo sprendžia mokytojas.